کمالی پور مطرح کرد ؛

آخرین وضعیت ساز و کار اینستکس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که ما از سوی کشورهای اروپایی شاهد آن بودیم در واقع نوعی تمکین عملی مخفیانه از عملکرد آمریکا است پس بهترین راه حل این است که ایران باید به صورت رسمی از برجام خارج شود.

خانه ملت ؛ یحیی کمالی پور در خصوص آخرین وضعیت ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به اینستکس گفت: زمانی که قرارداری بین چند کشور برقرار و امضا می‌شود طرفین نسبت به اجرای مفاد آن باید متعهد شوند، متاسفانه خروج یکجانبه آمریکا از برجام نشان دهنده این بود که این کشور نسبت به تعهدات خود بی‌مسئولیت است.

وی گفت: کشورهای عضو می بایست اقدامات تنبیهی علیه آمریکا انجام دهند به این دلیل که در جایگاه حقوق بین الملل اگر کسی از قرارداد به صورت یکجانبه خارج شود مکلف است که خسارات ناشی از آن را بپردازد.

رفتار اروپا نوعی تمکین عملی مخفیانه از عملکرد آمریکا است

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: آنچه که ما از سوی کشورهای اروپایی شاهد آن بودیم در واقع نوعی تمکین عملی مخفیانه از عملکرد آمریکا است زیرا در حوزه عمل و اجرا تا به امروز، اروپا هیچ اقدام مثبتی را انجام نداده است.

کمالی پور ادامه داد: راه اندازی اینستکس عملا بی اساس است زیرا زمانی که ما قادر به فروش نفت مان نیستیم و نتوانیم در خارج از مرزها مبادلات ارزی و تجاری خود را ادامه دهیم شروط اروپا بر ایران هم مشکلی را حل نمی کند.

اروپا با رفتار خود ایران را تحقیر می کند

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها دنبال وقت کشی هستند افزود: تعاملات با اروپا در قالب سازوکار تجاری علاوه بر اینکه هیچ کمکی به ایران نمی کند بلکه تحقیر ایران هم محسوب می شود. چنانچه اروپایی بتوانند به ما کمک کنند، کمکشان در حدی نخواهد بود که دراستای اهداف ما در برجام باشد.

برجام عملا از بین رفته است

وی گفت: برجام عملا از بین رفته است و فشار اروپا بر ایران برای حفظ یکجانبه مفاد برجام است که این موضوع نه در حقوق داخلی ما و نه در حقوق بین الملل ما اعتبار دارد.

کمالی پور تاکید کرد: بهترین راه حل در خصوص برجام این است که ایران باید به صورت رسمی از برجام خارج شود زیرا اروپایی ها تا به الان یک قدم مثبت و موثر برای ما برنداشته اند و از این به بعد نیز نخواهند برداشت زیرا توان مقابله با آمریکا را ندارند.

 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)