محمود زاده مطرح کرد ؛

قیمت پایین خرید تضمینی گندم تهدیدی برای خودکفایی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بر اساس آمارهایی که به نمایندگان رسیده برخی از سیلوها تا کنون ۵۰درصد میزان گندم خریداری شده سال گذشته را خرید کرده اند.

 خانه ملت؛ جلال محمود زاده در خصوص خرید تضمینی گندم، گفت: از بیشتر استان‌های کشور در زمینه خرید گندم توسط دولت خبرهای خوبی دریافت نمی‌کنیم، بر اساس آمارهایی که به نمایندگان رسیده برخی از سیلوها تا کنون 50درصد میزان گندم خریداری شده سال گذشته را خرید کرده‌اند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دلیل کاهش میزان خرید گندم توسط بخش دولتی پایین بودن قیمت آن در مقایسه با سایر محصولات است، ادامه داد: در حال حاضر هر کیلوگرم جو در بازار 2 هزار 350 تومان خریداری می‌‎شود، تعداد زیادی از تولیدکنندگان گندم تولیدی خود را به منظور خوراک دام استفاده می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خریداران بخش خصوصی گندم را به قیمت 2 هزار و 100 تومان خریداری می‌کنند و تحویل سیلو نمی‌دهند، عنوان کرد: خریداران بخش خصوصی گندم خریداری شده را در بازار آزاد به کارخانه‌ها تولید ماکارونی تحویل می‌دهند.

قیمت پایین خرید تضمینی گندم تهدیدی برای خودکفایی

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد تا بخشی از گندم تولیدی کشور قاچاق شود، تصریح کرد: سال گذشته به دولت و وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد در زمینه قیمت خرید تضمینی گندم هشدارهای بسیار زیادی دادیم زیرا قیمت یک هزار و 700تومانی تعیین شده تهدیدی برای خودکفایی در زمینه گندم می‌شود، در حال حاضر شاهد هستیم که در بسیاری از سیلوهای خرید گندم به نصف رسیده است.

احتمال تغییر کشت، گندم‌کاران با تداوم روند کنونی

محمودزاده با اشاره به اینکه دولت کاهش میزان تحویل گندم به سیلوها را به واسطه تغییر فصل برداشت می‌داند اما اینگونه نیست، ادامه داد: پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم باعث شده تا بسیاری از کشاورزانی که در سال‌های گذشته اقدام به کشت گندم می‌کرده‌اند تغییر کشت دهند و این موضوع تهدید جدی برای خودکفایی است.

دولت مجبور به واردات گندم 4 هزار تومانی می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه با ادامه روند کنونی در سال آینده با کاهش تولید گندم مواجه می‌شویم، خاطرنشان کرد: در صورت کاهش تولید گندم دولت مجبور می‌شود کمبود موجود در بازار را با قیمت 4 هزار تومان از کشورهای دیگر وارد کند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، خرید تضمینی گندم، خودکفایی، نرخ خرید تضمینی گندم، واردات گندم، کشت گندم، گندم