رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

طرح پرداخت ماحصل ارز کالاهای اساسی در قالب کارت الکترونیکی

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، گفت: سود و ارز پرداختی به تجار و واردکننده های کالاهای اساسی زمینه فساد را فراهم کرده لذا باید این ارز مستقم به مردم پرداخت شود.

  خانه ملت؛جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه نحوه توزیع ارز کالاهای اساسی در قانون بودجه سالانه کشور ایرادهای متعددی دارد و سیستم مبتنی بر رانت را توسعه می‌دهد، گفت: دولت علیرغم فشارهای مالی و کمبود منابع ارزی، این ارز را بیشتر از حد پیش‌بینی شده در بودجه، در اختیار واردکننده‌های قرار می‌دهد اما به نظر می‌رسد؛ این کار اثر خود را در بازار و جامعه نشان نداده و همچنان به مردم فشار اقتصادی می‌آورد.

نماینده تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین واردکنندگان کالاهای اساسی در پیچ و خم مراحل دریافت مجوز از وزارتخانه‌ها، بانک مرکزی و معاونت ارزی بانک مرکزی با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند.

تاجران از پیچ و خم مراحل دریافت مجوز برای واردات کالا شکایت کردند

به گفته وی در حال حاضر تعداد کثیری از تاجران ثبت سفارش کرده با مراجعه به نمایندگان، از پیچ و خم مراحل دریافت مجوز برای واردات کالا -که مانع از وارد کردن کالا می‌شود- گله و شکایت کردند.

بانک مرکزی به یکباره اعلام می‌کند به کالاهای وارد شده نیازی ندارند!

رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: تجار بسیاری ثبت سفارش کرده و کالاهای آن‌ها در گمرک انبار شده است اما بانک مرکزی به‌یکباره اعلام می‌کند به کالای که آن‌ها وارد یا سفارش داده‌اند نیازی ندارند لذا ارزی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

ارز پرداختی به واردکننده‌های کالاهای اساسی زمینه فساد را فراهم کرده

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مجلس باید در اسرع‌وقت به‌منظور "پرداخت مستقیم ماحصل ارز کالاهای اساسی به خود مردم، در قالب کارت الکترونیکی طرحی را تدوین کند"، توضیح داد: ارز پرداختی به تجار و واردکننده‌های کالاهای اساسی زمینه فساد را فراهم کرده، لذا باید این ارز مستقم به مردم پرداخت شود تا مصرف‌کننده بتواند این مهم را با توجه به قیمت و نیاز به کالاهای مختلف مدیریت کند.

میزان ارز پرداخت شده برای کالاهای اساسی فوق‌العاده سرسام‌آور بوده

وی همچنین بیان کرد: سال گذشته و سال جاری میزان ارز پرداخت شده برای کالاهای اساسی فوق‌العاده بالا و حتی سرسام‌آور بوده است اما به دلیل عدم نظارت، مبلغ بالایی از این ارز نصیب برخی از شرکت‌ها شده در مقابل برخی دیگر دچار ضرر و زیان شده‌اند.

تدوین طرح پرداخت ماحصل ارز کالاهای اساسی به مردم در قالب کارت الکترونیکی" 2الی 3 هفته آینده اتمام خواهد رسید

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه تدوین "طرح پرداخت ماحصل ارز کالاهای اساسی به طور مستقیم به مردم در قالب کارت الکترونیکی" را در دست پیگیری قرار داده، مطرح کرد: در این زمینه با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون اقتصادی مذاکره کرده‌ام لذا اگر به این مهم اولویت داده شود و سرعت‌العمل مناسبی در پیگیری مدنظر قرار گیرد طی 2الی 3 هفته آینده تدوین آن به اتمام خواهد رسید./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، تعیین قیمت کالاهای اساسی، کالاها، کالاهای اساسی