رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

راهکار برقراری امنیت پایدار

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه گروه بریکس برای ایران هزینه نمی کند، گفت: تنها راه برقراری امنیت پایدار در منطقه، تنش زدایی در سیاست خارجی کشورهای خلیج فارس است.

 خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به درخواست حمایتی وزیر خارجه روسیه از دکترین پیشنهادی مسکو برای تامین امنیت جمعی در منطقه از کشورهای "گروه بریکس"، گفت: ایران در مسیر یکی از مهم‌ترین راه‌های ترانزیتی خاورمیانه قرار گرفته است، نزدیک به 67 درصد منابع انرژی دنیا هم در محدوده و پیرامون منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز قرار گرفته لذا موضوع ترانزیت امن در این منطقه برای صادرکنندگان نفت مهم است.

حضور ناتو یا اعضای بریکس کمکی به امنیت منطقه نمی‌کند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با این حال حضور کشورهای خارجی اعم از کشورهای عضو ناتو یا اعضای بریکس کمکی به امنیت منطقه نمی‌کند، تنها راه برقراری امنیت پایدار در منطقه، تنش‌زدایی در روابط کشورهای ساحلی خلیج فارس است. کشورهای عربی هم چون عربستان، عراق، کویت، امارات و غیره باید همچون ایران از طریق تنش‌زدایی، گفت‌وگوی مبتنی بر آشتی مسائل خود را حل کنند.

وی افزود: هر تنشی راه ورود بیگانگان و خارجی‌ها به منطقه را باز می‌کند، این نوع ورود مشکلات عدیده را حل و فصل نخواهد کرد زیرا هر کدام از قدرت‌های بزرگ به افزایش هزینه‌ها و تنش دامن می‌زنند و تاثیری در ارتقاء یا ثبات امنیت نخواهد داشت.

گروه بریکس برای جمهوری اسلامی موفق واقع نمی‌شود

رحیمی جهان‌آبادی با یادآوری شرایط تحریم، گفت: گروه بریکس نمی‌تواند برای جمهوری اسلامی موفق واقع شود زیرا کشور چین از اعضای این گروه روابط اقتصادی گسترده با آمریکا دارد، هندی‌ها روابط نزدیک با اسرائیل و آمریکا دارند، آفریقای جنوبی روابط گسترده اقتصادی یا سیاسی با ایران ندارد و برزیل هم که از متحدان آمریکا در آمریکای جنوبی است و به سیاست‌های دولت ترامپ نزدیک است.

تنش‌زدایی در سیاست خارجی کشورهای خلیج فارس تنها راه برقراری امنیت پایدار

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: گروه بریکس برای جمهوری اسلامی ایران هزینه نخواهد کرد، لذا به نظر تنها راه برقراری امنیت پایدار در منطقه، تنش‌زدایی در سیاست خارجی کشورهای خلیج فارس است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید باور کنند که هر تنشی در حوزه خلیج فارس به ضرر همه خواهد بود و منافع و رفاه مردم تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس را تحت تاثیر قرار می‌دهد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقدامات ضدایرانی، امنیت، اهمیت موضوع تنش آبی در کشور، خلیج فارس