حاجی دلیگانی مطرح کرد ؛

بررسی یک فوریت طرح حمایت از اشتغال روستایی

در جریان بررسی یک فوریت طرح حمایت از اشتغال روستایی مخالف این طرح از عدم ارائه تسهیلات اشتغالزایی به نیازمندان انتقاد و موافق این طرح بر لزوم ایجاد سرمایه در گردش در روستاها تأکید کرد.

 خانه ملت؛  حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز( سه‌شنبه، 8 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با یک فوریت طرح اصلاح قانون حمایت از تولید و اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با بیان اینکه تاکنون هیچ گزارش مستندی درباره برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال ارائه نشده است، افزود: تاکنون چند بار مسئولان دولت در نشست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس حضور یافتند اما گزارش متقن و دقیقی درباره عملکرد یک و نیم میلیارد دلار برداشت شده از صندوق توسعه ملی ارائه ندادند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس قانون بودجه سال 97 دولت 1.2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال برداشت کرد، افزود: متأسفانه در تاریخ 27 اسفند ماه سال 97 یعنی دو روز مانده به پایان سال اولین تکلیف قانونی برای اجرای این تبصره صادر شده است و تا پایان سال وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت حتی یک فقره وام به مردم نیازمند این تسهیلات پرداخت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه مشکل کشور در قانونگذاری نیست بلکه در اجرا و مدیریت است، ادامه داد: در بودجه سال 98 مجلس 6 هزار میلیارد تومان منابع به قیر رایگان تخصیص داد اما دولت مصوب کرده که دو هزار میلیارد تومان منابع تخصیص یابد، با استناد به چه قانونی دولت یک سوم از این منابع را کم کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه جلسات مجلس باید به بحث نظارتی اختصاص یابد، تصریح کرد: به قدری در پرداخت تسهیلات به مردم آن هم با رقم‌های ناچیز سخت‌گیری شده و دستور‌العمل‌های مختلف صادر شده که افراد گیج شده‌اند که چگونه می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

علیرضا ابراهیمی به عنوان موافق یک فوریت طرح اصلاح قانون حمایت از تولید و اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید، گفت: همه باید در این سال تلاش کنیم تا به فرمایشات مقام معظم رهبری برای حمایت و رونق تولید جامه عمل بپوشانیم.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در روستاها زیرساخت‌های لازم همانند آب، برق، گاز، مخابرات و اینترنت وجود دارد، افزود: متأسفانه علیرغم وجود تمامی زیرساخت‌ها برای اشتغال و توسعه اقتصاد آنها برنامه‌ریزی لازم صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: بسیاری از روستاییان به دلیل عدم وجود شغل در مناطق روستایی به حاشیه شهرها مهاجرت کرده‌اند که در حال حاضر 11 میلیون حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد و باید ساماندهی شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید سرمایه در گردش در روستاها ایجاد شود، تصریح کرد: حلقه گم شده روستاها، اشتغال است که باید با طرح‌های حمایتی در این مناطق اشتغال مناسب ایجاد کرد./

 

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، اقتصاد روستا، تعاونی تولید روستایی، جوانان، حوزه جوانان