در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

استفاده از پیام رسان های مالی برای بی اثر کردن تحریم ها ضروری است

نمایندگان مخالف رد طرح راه اندازی پیام رسان های مالی و انعقاد پیمان های پولی معتقدند استفاده از پیام رسان های مالی برای بی اثر کردن تحریم ها ضروری است.

خانه ملت؛  هادی قوامی در نشست علنی ( سه‌شنبه، 8 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه در تجارت خارجی گفت: با توجه به خروج آمریکا از برجام، عبور از شرایط سخت و کاهش هزینه مبادلات باید ابزار جانشین داشته باشیم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون در این زمینه وجود دارد اما با راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی، بانک مرکزی به صورت ویژه از این پیمان‌ها حمایت خواهد کرد، همچنین از ظرفیت سامانه بومی در تبادلات داخلی استفاده می‌شود و پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه عملیاتی‌تر خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: طرح مذکور فرصتی است برای اینکه سیستم مالی کشور را تقویت کنیم و اجازه ندهیم وضعیت موجود تحت تأثیر فضای تحریمی قرار گیرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در مخالفت با رد طرح مذکور گفت: طرح مذکور برای شرایط خاص تهیه نشده اما همان‌گونه که با آمدن آقای همتی به بانک مرکزی شاهد عملکرد مثبت در ارائه کمترین ارز مداخله‌ای هستیم، با این طرح نیز می‌توانیم شاهد تأثیرات مثبتی باشیم.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر به نظر برخی از نمایندگان ایراداتی در طرح وجود دارد همانند عناوین 24 کشور می‌توان ضمن تصویب کلیات به رفع ایرادات پرداخت. در واقع ما می‌خواهیم با مقاومت تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم.

وی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که از سال 90 تاکنون به ما رسیده 250 نوع پیمان دو و چند جانبه بین کشورها امضا شده لذا دلار و ارزهای دیگر بین مراودات اقتصادی کم اثرتر شده است. در این شرایط استفاده از پیام‌رسان‌های مالی برای ما واجب است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سال 93 تاکنون نیز گزارش‌های متعددی مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه ارائه کرده و این امر را ضروری دانسته است، بنابراین اصل طرح مناسب است.

محمدحسین فرهنگی از دیگر مخالفان رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه در تجارت خارجی گفت: بر اساس ماده (139) آیین‌نامه داخلی و تبصره آن در صورت تصویب کلیات طرح مجدداً به کمیسیون اقتصادی رفته و ایرادات جزئی را می توان رفع کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون برنامه ششم، قانونی موقت است اما در صورت تصویب این طرح ما قانون دائمی را در این خصوص خواهیم داشت کما اینکه قانون برنامه ششم به صورت کلی به موضوع پیمان‌های پولی دو و چند جانبه پرداخته است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح برای انعقاد موافقتنامه‌های بین دولت و سایر کشورها ضروری است و از دوگانگی پولی در کشور جلوگیری می‌کند./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، صحن علنی