در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

موافقت مجلس با لایحه الحاق دولت ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مواد غذایی فسادپذیر

نمایندگان مجلس با موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه جایی ها موافقت کردند.

  خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی روز سه‌شنبه (8 مردادماه) مجلس شورای اسلامی با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها (مورخ یکم سپتامبر 1970 میلادی برابر با 10 شهریور ماه 1349 هجری شمسی) با 166 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

در ماده واحده لایحه مذکور آمده است: به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها (مورخ یکم سپتامبر 1970 میلادی برابر با 10 شهریور ماه 1349 هجری شمسی) به شرح پیوست مشتمل بر 20 ماده، 3 ضمیمه و 6 پیوست ملحق گردد و اسناد الحاق را نزد امین اسناد موافقتنامه تودیع نماید.

تبصره 1- جمهوری اسلامی ایران طبق بند (1) ماده (16) موافقتنامه، خود را ملزم به ترتیبات موضوع بندهای (2) و (3) ماده (15) آن در خصوص ارجاع به داوری هرگونه اختلاف ناشی از تفسیر یا ارجاع آن که از طریق مذاکره حل و فصل نشود، نمی‌داند.ارجاع اختلاف به داوری صرفاً در صورت رضایت کلیه طرف‌های اختلاف و با رعایت اصل 139 قانون اساسی ممکن می‌باشد. دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در هر مورد که ارجاع به داوری را برای حل و فصل هر اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای موافقتنامه به مصلحت بداند، با رعایت اصل 139 قانون اساسی، طبق قوانین مربوط اقدام نماید.

تبصره 2- رعایت اصول (77) و (125) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اجرای این موافقتنامه الزامی است.

حسین هاشمی تختی نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تشریح موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها (مورخ یکم سپتامبر 1970 میلادی برابر با 10 شهریور ماه 1349 هجری شمسی) گفت: حدود 85 درصد حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر توسط ناوگان غیرایرانی انجام می‌شود لذا برای حمایت از توسعه صادرات، دربرگیری سهم مناسب از بازار حمل و نقل و ارتقاء روابط با کشورها در حوزه حمل و نقل بین‌المللی باید لایحه مذکور مورد توجه نمایندگان قرار گیرد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، رشد کند صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی، صحن علنی، فساد، موادغذایی ناسالم