قاضی پور مطرح کرد ؛

لزوم تسهیل در صادرات مواد غذایی

نمایندگان مخالف و موافق لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه جایی ها نظرات خود را مطرح کردند.

  خانه ملت؛ نادر قاضی پور در نشست علنیروز سه شنبه (  8 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها (مورخ یکم سپتامبر 1970 میلادی برابر با 10 شهریور ماه 1349 هجری شمسی) گفت: فقط 4 کشور آسیایی عضو این موافقتنامه هستند و مابقی کشورهای اروپایی محسوب می‌شوند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیوست‌های این الحاقیه موجب محدود شدن تمام صادرات محصولات کشاورزی می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما می‌توانیم با توجه به ظرفیت‌های موجود امکانات خود را ارتقاء دهیم و استانداردسازی کنیم تا از توان داخلی برای صادرات استفاده شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با لایحه مذکور یکی از راه‌های بی‌اثر کردن تحریم‌ها را امضای موافقتنامه‌هایی مانند لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها دانست و گفت: این موافقتنامه می‌تواند منافع کشور را تأمین کند و پیوستن به آن عاقلانه است.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین باید یادآور شد در این موافقتنامه اصول (77) و (139) قانون اساسی رعایت شده است.

علیرضا سلیمی در مخالفت با لایحه یاد شده ضمن تأکید بر اینکه ابهامات زیادی در متن الحاقیه وجود دارد، گفت: این موافقتنامه خارج از اروپا اعمال نمی‌شود و این به معنای تقسیم کردن کشورها به درجه یک و دو بودن است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید مشخص شود اگر در اجرای این الحاقیه اختلافی وجود داشته باشد، تفسیر آن بر عهده کدام مرجع است و همچنین تفسیر مجدد آن باید به تصویب قوه مقننه برسد.

سیدکاظم دلخوش اباتری در موافقت با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها گفت: باید زمینه برای صادرات محصولات مختلف مواد غذایی فسادپذیر را فراهم کنیم تا تولیدکننده داخلی با خیالی آسوده کالاهایشان را صادر کنند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، صحن علنی، موادغذایی ناسالم