در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

دلایل نمایندگان مخالف و موافق استفساریه ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر

نمایندگان مخالف و موافق طرح استفساریه ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور به تشریح دلایل خود پرداختند.

  خانه ملت ؛ نادر قاضی پور در نشست علنی روز سه شنبه ( 8 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح استفساریه ماده 36 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور گفت: در این وضعیت اسفبار اقتصادی که تنها درآمد ما مالیات است و اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم، چرا باید قانون را سوراخ کرد و مالیات به هر بهانه‌ای پرداخت نشود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نباید وابستگی بیشتری به نفت پیدا کنیم، افزود: به طور قطع شورای نگهبان توجه خاصی به درآمد کشور دارد و این استفساریه را رد می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چگونه از کارگران و کشاورزان مالیات اخذ می‌شود اما از صندوق توسعه ملی نباید مالیات گرفته شود؛ صندوق باید مالیات دهد و نمی‌توان همه را معاف کرد چون نمی‌توان کشور را اداره کرد؛ این استفساریه نیست بلکه اصلاح قانون است و خلاف برنامه است و ایراد اصل 75 داشته و درآمد کشور را کاهش می‌دهد.

علی اصغر یوسف نژاد در موافقت با طرح استفساریه ماده 36 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور افزود: بر اساس ماده (84) قانون برنامه پنجم، صندوق توسعه ملی وظیفه دارد زمینه تبدیل درآمد حاصل از فروش نفت و گاز را به ثروت‌های ماندگار برای نسل‌های آینده فراهم کند. صندوق درآمدهای حاصله را برای بخش غیردولتی و خصوصی اختصاص می‌دهد بنابراین چون درآمد دولت است مشمول مالیات نمی‌شود، در قانون پیش‌بینی شده که سود و زیان ناشی از تأثیر دارایی و بدهی‌های ارزی صندوق از پرداخت مالیات معاف هستند و این قانون را در سال 94 تصویب کردیم.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از نظر منطق عقلی و سیاست‌هایی که بر روحی قوانین برنامه پنجم و ششم حاکم است مشمول ماقبل می‌شود و برای رفع شبه استفساریه تدوین شده و کمیسیون مربوطه هم به درستی موضوع را مورد توجه قرار داده، اگر صندوق مشمول مالیات شود برای اینکه دلار باید تبدیل به ریال شود پول پرقدرت وارد چرخه اقتصادی می‌شود و نقدینگی افزایش می‌یابد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: برای اینکه تأثیر دارایی‌های ارزی صندوق، درآمد ناشی از فعالیت‌های اقتصادی است بنابراین در هیچ دوره‌ای نباید مشمول مالیات شود و در قانون رفع موانع رقابت‌پذیر این موضوع آمده است./

پایان پیام

برچسب ها

ابراز مالی، احیای تولید، اخبار برگزیده، اساسنامه شرکت ملی نفت، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، افزایش تولید پایدار، درآمدهای مالیاتی، صحن علنی