رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

تمام دیپلمات ها بر اساس کنوانسیون وین دارای مصونیت دیپلماتیک هستند

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر عدم تاثیر تحریم ظریف در فعالیت های دیپلماتیک وی، گفت: رفت و آمد ظریف به سازمان ملل طبق کنوانسیون وین و معاهده مَقر انجام می پذیرد.

 خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در توضیح محدودیت‌های حقوقی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از تحریم آمریکا، گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا خلاف مقررات و قوانین بین‌المللی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد اما رفت و آمد وی به سازمان ملل متحد مانند همه دیپلمات‌های ارشد جهان تابع قرارداد بین آمریکا و سازمان ملل تحت عنوان "معاهده مَقر" است.

آمریکا نمی‌تواند مانع رفت‌وآمد دیپلمات‌ها به سازمان ملل شود

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس معاهده مقر؛ استقرار دفتر مرکزی سازمان ملل متحد و مجموع ساختمان‌های اداری در نیویورک و رفت و آمد دیپلمات‌ها به نیویورک جزء تعهدات آمریکا است لذا نمی‌توانند مانع رفت‌وآمد دیپلمات‌ها شوند.

وی افزود: دولت ترامپ با توجه به سردرگمی که دارد، تحریم را علیه آقای ظریف اعمال کرده است تا حضور وزیر امور خارجه ایران در عرصه رسانه‌ای، سیاسی و بین‌المللی را تحت فشار قرار دهد و مانع حضور آقای ظریف در این عرصه‌ها شود، در صورتی که این اقدام برخلاف کنوانسیون وین است.

تمام دیپلمات‌ها بر اساس کنوانسیون وین دارای مصونیت دیپلماتیک هستند

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: بر اساس کنوانسیون وین تمام دیپلمات‌ها از جمله وزیر امور خارجه که نماینده اصلی دولت‌ در خارج از کشور است، دارای مصونیت دیپلماتیک هستند لذا به هیچ عنوان نمی‌توان مانع فعالیت آنها شد. قانون تنها یک استثناء برای تحت تعقیب قرار دادن دیپلمات‌ها قائل شده است اما تنها به دلیل نقض حقوق بشر است که رأی دیوان بین‌المللی کیفری علیه دیپلمات لازم است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اقدام آمریکا یک جانبه، بدون وجاهت قانونی و خلاف موازین حقوق بین‌الملل است، این تحریم تاثیری در فعالیت‌ها و رفت‌وآمدهای آقای ظریف به خارج از کشور ندارد. آقای ظریف هیچ حساب مالی هم در آمریکا ندارد که وزارت خزانه‌داری از طریق این تحریم حساب مالی وی را بلوکه کند.

وی تاکید کرد: سفر آقای ظریف به سازمان ملل متحد تابع قوانین و مقررات بین‌المللی و کنوانسیون وین و معاهده مَقر است، آمریکا با این تحریم سردرگمی و شکست دیپلماتیک خود را در برابر دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در جهان نشان می‌دهد.

تحریم آمریکا برای سایر کشورها لازم الجرا نیست

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا برای سایر کشورها لازم الجرا نیست زیرا اعتبار بین‌المللی ندارد. آمریکایی‌ها از این تحریم برای تهدید دیگر کشورها استفاده می‌کنند لذا نوعی ابزار زروگویی در دست آمریکایی‌ها است./

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها