ملکی مطرح کرد ؛

ضرورت پیش بینی منابع مالی در بودجه سالانه برای به کارگیری رایزنان بازرگانی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری باید در بودجه سالیانه، ردیفی برای به خدمت گرفتن افراد خبره در نقش رایزن بازرگانی پیش بینی کند تا منابع لازم برای استفاده از این ظرفیت تامین شود.

  خانه ملت ؛ ولی ملکی درباره اینکه تعداد رایزنان بازرگانی به دلیل نبود اعتبارات کافی ۷۶ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: متاسفانه رایزنان بازرگانی به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند زیرا اگر این افراد در انجام وظایف خود توانا بودند، با توسعه روابط اقتصادی کشور نه تنها منابع مالی موردنیاز برای پرداخت حقوق و حق ماموریتشان تامین می‌شد بلکه عایدی بسیاری نیز برای کشور به ارمغان می‌آورد.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ایران با کشوری مانند ترکیه -که شرایط اقلیمی و فرهنگی یکسانی داشته و توسعه اقتصادی آنها همزمان آغاز شد- مقایسه شود عملکرد ضعیف رایزنان بازرگانی به خوبی قابل تشخیص است.

علت توسعه روابط اقتصادی ترکیه بهره گیری از ظرفیت رایزنان بازرگانی بود

وی اظهار کرد: توسعه ترکیه بسیار سریع بود چراکه این کشور در وهله نخست برنامه‌ریزی مناسبی در امر تولید داشت و در مرحله بعدی از ظرفیت رایزنان بازرگانی به خوبی بهره برد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه حضور رایزنان بازرگانی، نقشه راه را به بازرگانان و تجار برای صادرات و به دست گرفتن بازارهای هدف نشان می‌دهد، بیان کرد: متاسفانه کشور ما در این زمینه ضعف دارد.

جای خالی رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به جای خالی رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف، خاطرنشان کرد: زمانی که از وزیر امور خارجه درباره رایزنان بازرگانی سوال می‌شود، ایشان مطرح می‌کند "اعتبارات کافی برای به خدمت گرفتن رایزنان بازرگانی در نظر گرفته شود تا بتوان افراد خبره و متخصص را برای این امر جذب کرد."

اطلاعات دقیق بازار هدف، اهرم مناسبی برای افزایش مبادلات تجاری است

وی تاکید کرد: اطلاعات دقیق از بازار هدف اهرم مناسبی برای افزایش مبادلات تجاری است و این اطلاعات باید از طریق رایزن‌های بازرگانی در اختیار بازرگانان قرار گیرد.

ملکی با بیان اینکه وجود رایزنان بازرگانی به بازاریابی در بازار هدف کمک می‌کند، ادامه داد: دولت باید بودجه لازم برای جذب رایزنان بازرگانی را تامین کند، در واقع معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری باید در بودجه سالیانه، ردیف بودجه ای برای به خدمت گرفتن افراد خبره در نقش رایزن بازرگانی پیش بینی کند تا منابع لازم برای تحقق این امر تامین شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود:در بحث هزینه و فایده در صورتی که افراد خبره به عنوان رایزن بازرگانی جذب شوند سود حاصله بیشتر از هزینه صرف شده است./

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، بازرگانی، مبادلات تجاری