جمالی نوبندگانی مطرح کرد؛

روند اقدامات لازم در گام سوم کاهش تعهدات برجام

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، معتقد است: در صورت ادامه روند کنونی افزایش غنی سازی و محدودیت نظارت و بازرسی از محورهای گام سوم کاهش تعهدات برجام خواهد بود.

  خانه‌ملت؛ محمدجواد جمالی‌نوبندگانی با یادآوری گام اول و دوم کاهش تعهدات برجام در مقابل اقدامات آمریکا و اروپایی‌ها، گفت: جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین‌المللی اثبات کرده که اهل تعامل، مذاکره و خویشتن‌داری است اما خویشتن‌داری ما موجب سوء تفاهم غربی‌ها شده و آنها این را به حساب ضعف ایران گذاشته‌اند.

اروپایی‌ها توان و اراده اجرای تعهدات برجامی خود را ندارند

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه اروپایی‌ها بعد از امضای برجام به تعهدات خود عمل نکردند و در مسیر آمریکایی‌ها گام برداشتند. هم‌اکنون نیز طرف مقابل هیچ کدام از تعهدات خود را انجام نداده لذا هیچ کدام از روش‌های اروپایی‌ها نمی‌تواند مانع تصمیمات ایران شود.

وی افزود: اروپایی‌ها حتی بعد از خروج آمریکا از برجام یازده تعهد پیشنهادی خود را اجرایی نکردند، در واقع اروپایی‌ها توان و اراده برای اجرای تعهدات خود ندارند، از این رو جمهوری اسلامی ایران از حق خود چشم پوشی نکرد و در مقابل اقدام عملی آنها برای تحت فشار قرار گرفتن مانند توقیف نفتکش، مقاومت و برخورد مناسب را در پیش گرفت.

گام سوم برجام در حوزه افزایش غنی‌سازی و محدودیت نظارت و بازرسی

جمالی نوبندگانی یادآور شد: جمهوری اسلامی در چنین فضایی طبق مفاد برجام تصمیم به کاهش تعهدات گرفت، بعد از پایان فرصت اروپایی‌ها یعنی تا 16 شهریور ماه، گام سوم را برخواهیم داشت، گام سوم کاهش تعهدات برجام در قالب افزایش غنی‌سازی و محدودیت نظارت‌ها و بازرسی‌ها خواهد بود.

ادامه کاهش تعهدات برجام تا مادامی که اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل کنند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همانگونه که ایران در گام اول و دوم تصمیماتی را اجرایی کرد، در گام سوم هم به همین روش ادامه خواهد داد، رفت‌وآمد دیپلماتیک اروپایی در این مدت برای به تردید انداختن ایران تاثیری نداشت، تا مادامی که اروپایی‌ها توان مقابله با آمریکا نداشته باشند و نسبت به تعهدات اقدام نکنند، جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات برجام ادامه می‌دهد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، انرژی هسته ای، اورانیوم، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، تحریم ها، غنی سازی