جمالی نوبندگانی مطرح کرد ؛

هدف آمریکا از طرح مذاکره با ایران

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید می کند که مقایسه سفر پمپئو به تهران با سفر ظریف نیویورک قیاس مع الفارق است.

   خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا اظهار داشته تهران با پیشنهاد سفر او به ایران را نپذیرفته است و این سفر را با سفر ظریف به نیویورک مقایسه کرده است، گفت: در ابتدای بحث برجام، مقام معظم رهبری بحث مذاکره با آمریکا را تنها در ارتباط با موضوع هسته ای مجاز دانستند، به نظر بنده این مذاکرات سنگ محکی تلقی می شد که ببینیم در این قضیه می توان پیشرفت داشت و به آمریکایی ها اطمینان کرد، البته همان وقت رهبری اشاره کردند که مذاکره کنید اما به این ها اعتمادی ندارد و دیدیم درست است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی ها از زمان اوباما به برجام پایبند نبودند، اظهار داشت: در زمان ریاست جمهوری اوباما هم به بهانه های مختلف تحریم علیه افراد، شرکت ها و سیستم های جمهوری اسلامی اعمال شد، با این حال به طور رسمی ترامپ 15 ماه پیش از برجام خارج شده فشارهایی که آورده اند به اعتراف خودشان همه جانبه ترین، سنگین ترین و هوشمندانه ترین تحریم هایی بوده که علیه ملت و کشوری اعمال شده است.

آمریکا مذاکره را برای فشار به ایران دنبال می کند

این نماینده مجلس تاکید کرد: آنها اعلام کرده اند که این تحریم ها و فشارها برای تحمیل نظراتشان صورت می گیرد و اکنون هم آنها شعار مذاکره می دهند، آنها مذاکره را برای به سرانجام رساندن یک موضوع، تعامل و نتیجه برای مذاکره نمی خواهند، بلکه مذاکره را به عنوان یکی از ابزار فشار آمریکا به جمهوری اسلامی دنبال می کند.

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به استراتژی آمریکا اظهار داشت: با افزایش فشار و اعمال تحریم ها می خواهند جمهوری اسلامی از سر ضعف پای میز مذاکره برود چرا که در موضع ضعف هر درخواستی پذیرفته می شود.

ایران از مذاکره فراری نیست

وی تاکید کرد: بنابراین اینگونه نیست که ایران از مذاکره فراری باشد، بلکه مذاکره ای که هدف آن تعامل نباشد در واقع نشستن پای میز ذلت است. خوشبختانه همه جناح های سیاسی در کشور در این زمینه به نتیجه سیده اند.

این نماینده مجلس با اشاره به تلاش آمریکا برای انشقاق بین مردم، حاکمیت و گروه های سیاسی، بیان داشت: بیان مذاکره در کنار فشار تحریم برای این است که به مردم ایران نشان دهند آمریکا حاضر به مذاکره است تا انشقاقی بین مردم و حاکمیت ایجاد شود. شبیه این حرکت را در دوران جنگ تجربه کردیم زمانی که صدام مناطق ایران را بمباران و اشغال کرده بود و حرف از مذاکره می زد، اگر آن زمان مذاکره میکردیم مانند اسرائیل جولان، کرانه غربی رود اردن و خیلی از مناطق فلسطینی را پس نداده، صدام در خوزستان، ایلام و کرمانشاه حضور پیدا می کرد.

جمالی نوبندگانی با اشاره به پیشنهاد پمپئو برای سفر به تهران، گفت: مقایسه سفر ظریف به آمریکا با سفر وزیر خارجه آمریکا به تهران قیاس مع الفارق است، آمریکا از ظریف دعوت نکرده تا در واشنگتن حاضر شود که اکنون پمپئو خواهان حضور در تهران باشد، آمریکا میزبان سازمان ملل است و وظایفی دارد اما دیدیم وزیر ایران در سفر به نیویوک محدود به چند ساختمان بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: به نظر بنده محدود کرده وزیر خارجه کشور به نفع جمهوری اسلامی تمام شد، اولا ظریف برای تفریح به آمریکا نرفته بود و از سوی دیگر اعمال محدودیت نشان دهند اثرگذاری صحبت ها، ملاقات و رفت و آمد ظریف است، بنابراین هر چه محدودیت اعمال شود تشنگی برای شنیدن نظرات بیشتر می شود./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استمرار مذاکرات، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، بمب هسته ای، تمدید مذاکرات، تیم مذاکره کننده، سلاح هسته ای، مذاکرات