در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد؛

نشست کارشناسی بررسی نحوه مشارکت ایران با طرح راه ابریشم جدید

نشست کارشناسی بررسی نحوه مشارکت ایران با طرح راه ابریشم جدید با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نشست کارشناسی بررسی نحوه مشارکت ایران با طرح راه ابریشم جدید با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌‌های مجلس و نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، وزارت راه‌وشهرسازی، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی در محل مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.

شایان ذکر است در این نشست موضوع ابتکار یک کمربند – یک راه یا راه ابریشم جدید و نحوه مشارکت جمهوری اسلامی ایران در این پروژه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است که این طرح (BRI) در سال 2013 توسط "شی جین پینگ"، رئیس جمهور چین به دنیا معرفی و هدف از اجرای آن راه‌اندازی کمربند اقتصادی راه ‌ابریشم و راه ابریشم دریایی قرن بیست و یکم اعلام شد.

شایان ذکر است طرح BRI یکی از بزرگترین پروژه‌های زیربنایی است که تاکنون در دنیا مطرح شده به جاده ابریشم اصلی، که قرنها پیش با عبور از کشورمان اروپا را به آسیا متصل می‌کرد، و راه ارتباطی بازرگان بین دو سوی اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام محسوب می‌شد، اشاره دارد. هم‌اکنون 65 کشور جهان در این پروژه بزرگ مشارکت دارند./
پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار ویژه، شاهراه اقتصادی