یوسفیان ملا مطرح کرد ؛

گام های چندگانه ایران برای اروپایی ها گران تمام شده است

عزت الله یوسفیان ملا می گوید فرانسه از عهده مدیریت برجام بر نمی آید و وعده هایش در حد حرف باقی می ماند.

 خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به گفت‌وگو تلفنی 100 رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور فرانسه و وعده های این کشور برای بازگشت به برجام، گفت: در حال حاضر شاهد فعال شدن کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت انفرادی هستیم، تک گویی و موردی رفتار کردن اروپایی ها زمانی شروع شد که جمهوری اسلامی ایران از برخی از موارد تعهدات خود در برجام خارج شده و مورد به مورد تعهدات را انجام نمی دهد.

وی در مجلس اظهار داشت: گام های چندگانه ایران برای اروپایی ها گران تمام شده، آنها متوجه هستند که اگر اصل تعهد منتفی شود برای اروپا هزینه دارد در عین حال اگر مناقشه یا نا امنی در خلیج فارس یا در سایر معابر رخ دهد، دود آن مستقیما به چشم 27 کشور اتحادیه اروپا می رود.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اروپا می داند قربانی اول هر اتفاقی در برجام آنها هستند چرا که برجام مسئله مهم بین المللی بوده که شکست آن آسیب های زیادی به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: وقتی مکرون یک ساعت تلفنی با رئیس جمهور ایران صحبت می کند حاکی از آن است که او فهمیده ممکن است چه اتفاقی رخ دهد زیرا آمریکایی ها بی اعتنا به آسیب ها و بدون مشورت با اروپا از برجام خارج شده و فرقی برای ترامپ ندارد که با این خروج چه اتفاقی در اروپا می افتد.

یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وابستگی و حرف شنوی شرکت های اروپایی از آمریکا، گفت: با توجه به رویه شرکت های اروپایی، بعید به نظر می رسد که فعالیت، قول و وعده های آنها قابل قبول و اثر گذار باشد، چرا که اقدامات اروپایی ها در حد حرف باقی مانده و نتواسته چند شرکت را در ایران نگه دارند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه دولت فرانسه قادر نیست به شرکت های خود امر و نهی کند، گفت: وعده اروپایی ها در حد حرف است آنها قدرت اجرایی کردن وعده های خود را ندارد، تا زمانی که اروپایی ها حساب خود را از آمریکا جدا نکنند نمی توانند در به سرانجام رساندن برجام موفق شوند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت از گفت‌و‌گوی تلفنی ۱۰۰ دقیقه‌ای میان حسن روحانی و امانوئل مکرون، روسای‌جمهور ایران و فرانسه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور، روحانی در این گفت‌و‌گوی تلفنی، «عادی‌سازی روابط نفتی و بانکی» را گام اول تعهدات مورد انتظار ایران از اروپا توصیف کرده است. روحانی در این گفت‌وگو تاکید کرده که اروپا فرصت‌های زیادی را از دست داده است. او احیای تعهدات برجامی را به کاهش‌های تحریم‌های نفتی و بانکی مشروط کرده است.

امانوئل مکرون نیز در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه روحانی به پاریس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «فرانسه همه تلاش خود را در راستای تامین منافع ایران در برجام و عادی‌سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر کشورها به کار خواهد گرفت.»/

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)