حضرتی مطرح کرد ؛

آثار اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیشنهاد داد تا برای اصلاح ساختار یارانه های پنهان بازار متشکل انرژی تشکیل و به هر کد ملی ۲۰ لیتر بنزین اختصاص یابد.

  خانه ملت؛ الیاس حضرتی با اشاره به طرح اصلاح ساختار اقتصادی کشور، گفت: مهمترین موضوع در اصلاح ساختار، تصمیم گیری نظام در حوزه حامل‌های انرژی و نوع اتخاذ سیاست در این بخش است که در تصمیمی منطقی باید عنوان شود که آیا کشور وارد بحث حامل‌های انرژی می شود یا خیر.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی معتقد است که دولت باید حتما وارد ساماندهی حوزه حامل های انرژی شود و نوع ورود باید به گونه ای باشد که مردم بازیگر اصلی صحنه شوند و دولت خود را کنار بکشد.

وی با بیان اینکه باید برای ساماندهی بخش سوخت بازار متشکل انرژی ایجاد شود، ادامه داد: باید به هر کد ملی 20 لیتر بنزین اختصاص یابد تا افرادی که ماشین نداشته و یا در شهرهای مختلف و حاشیه شهرها زندگی کرده و مصرف کمتری دارند بتوانند مازاد نیاز خود را در بازار متشکل انرژی به فروش برسانند.

حضرتی تاکید کرد: افرادی که به آب، برق، گاز و بنزین کمتری نیاز دارند می توانند درآمد خود را با فروش و عرضه سهمیه مازاد افزایش دهند و فردی که منزل مسکونی بزرگتر و خودروی بیشتری دارد متقاضی خدمات بیشتر می شود و در واقع عرضه کننده و متقاضی در بازار متشکل انرژی به یک قیمت متعادل دست می یابند.

جهت فعلی یارانه‌ها در بخش حامل های انرژی ناعادلانه است

وی با بیان اینکه اگر 20 لیتر بنزین ماهانه به هر ایرانی تخصیص یابد روزانه ۵۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می شود، افزود: اگر اندکی بنزین در اختیار دولت قرار داده شود که بازار انرژی را کنترل کرده و مراقبت کند تا قیمت سوخت به ۱۰ یا ۲۰ هزار تومان افزایش نیابد، بخش زیادی از بنزین تولیدی برای صادرات باقی می ماند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه افراد زیادی در مرز پاکستان، عراق و ترکیه برای خرید بنزین از ایران در صف ایستاده اند، ادامه داد: جهت فعلی یارانه‌ها در بخش حامل های انرژی ناعادلانه است، چراکه فردی که مصرف کمتری داشته مورد تنبیه قرار گرفته و شخصی که مصرف بیشتری داشته تشویق می‌شود که این جهت با اصلاح ساختار اقتصادی تغییر می یابد.

اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی سبب کاهش مصرف می شود

وی تصریح کرد: با اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی ۸ دهک اول منتفع می شوند، اما 2 دهک بالای درآمدی باید هزینه بیشتری پرداخت کرده و حدود 12 درصد خسارت متحمل می شوند.

حضرتی با بیان اینکه با اصلاح ساختار پرداخت یارانه انرژی مصرف کاهش می یابد، افزود: این موضوع سبب می شود دیگر افراد تک سرنشین در شهر تردد نکنند و اصل اجرای این موضوع به نفع منافع ملی است.

سازمان بورس بر ایجاد بازار متشکل انرژی نظارت می کند

وی با اشاره به ضرب المثل "عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد"، ادامه داد: ترامپ می گوید اجازه نمی دهم نفت ایران صادر شود که این موضوع به نفع کشور بوده و باید از این فرصت تاریخی بی نظیر در راستای محرومان و طبقات ضعیف جامعه استفاده شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سیستم اداری باید برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور روان‌تر شود، گفت: در صورت تصویب ایجاد بازار متشکل انرژی سازمان بورس بر آن نظارت می کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انرژی، بازار بورس، بورس، توزیع یارانه ها