صادقی مطرح کرد ؛

بررسی لایحه حمایت از مالکیت فکری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مالکیت فکری، عنوان کرد: حمایت قانونى از حق مؤلف پس از ٥٠ سال به روز می شود.

  خانه‌ملت ؛ محمود صادقی با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مالکیت فکری در مجلس، عنوان کرد: این لایحه از سال 93 از سوی دولت به مجلس ارائه شد البته ما به عنوان متخصصان حوزه مالکیت فکری و انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران در این حوزه فعالیت‌هایی داشتیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره سابقه بررسی این لایحه در مجلس، افزود: این لایحه در کمیسیون قضایی به عنوان کمیسیون اصلی مطرح شده و در دو کمیسیون فرهنگی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به عنوان کمیسیون‌های فرعی مطرح است.

وی با بیان اینکه کمیسیون قضایی و حقوقی کارگروهی تخصصی برای بررسی لایحه حمایت از مالکیت فکری تشکیل داده تا این لایحه با توجه به اینکه مشمول مرور زمان شده به روز شود، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این خصوص اظهار نظرهایی داشته است و در کارگروه تشکیل شده در کمیسیون قضایی این نظرات اعمال شده است.

صادقی با یادآوری اینکه کلیات لایحه حمایت از مالکیت فکری در بهمن 97 در کمیسیون قضایی به تصویب شد، افزود: در حال حاضر جزئیات این لایحه باید در کمیسیون قضایی مجلس بررسی و تصویب شود.

این نماینده مردم در مجلس تأکید کرد: در زمینه حمایت از حقوق مؤلف فقط یک قانون قدیمی آن هم مربوط 50 سال قبل داریم که در سال 48 قانونی تحت عنوان قانون حمایت از مؤلفان به تصویب رسیده است و در طول زمان نیز برخی از قوانین به صورت پراکنده به این موضوع پرداخته است. در واقع لایحه حمایت از مالکیت فکری تمامی این قوانین را تنقیح، تجمیع و به روز می‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: برای نمونه در خصوص آثار صدا و سیما که به صورت غیرمجاز در بیرون از سازمان تکثیر تجاری می‌شود، هیچ قانونی نداریم اما این لایحه به این موضوع پرداخته و به صورت صریح از هنرمندان مجری حمایت داشته است.

وی افزود: مجازاتی که در قوانین پیشین برای از سوی دادگاه‌ها برای چنین جرائمی در نظر گرفته شده بیشتر کیفری است ولی در لایحه مذکور جبران خسارات مدنی هم پیش بینی شده است.

مجوز تشکیل مؤسسات غیردولتی برای پیگیری حقوق مؤلف

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: افزون بر این، تشکیل مؤسساتی غیر دولتی متشکل از صنوف مختلف هنرمندان در این قانون پیش بینی شده تا این صنوف به صورت گروهی حقوق خود را پیگیری کنند و با تشکیل این مؤسسات ساماندهی خوبی از سوی در این حوزه صورت گیرد./

پایان پیام

 

برچسب ها

اجرای قانون، احکام قانونی، اخبار برگزیده، تضمین حقوق مالکیت، حقوق مالکیت