حضرتی مطرح کرد ؛

کاهش نرخ رشد تورم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: طی سه ماه گذشته نرخ رشد تورم کاهنده بوده و از ۵.۶ در خرداد به ۲.۳ در اواخر تیر رسیده است، البته با وجود اینکه همچنان نرخ تورم بالاست اما سرعت رشد آن پایین آمده است.

  خانه ملت؛  الیاس حضرتی پس از نشست کمیسیون اقتصادی با حضور رئیس کل بانک مرکزی درباره مصوبه هیات دولت درخصوص حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: مصوبه اخیر هیات دولت درباره حذف چهار صفر انعکاس وسیعی در جامعه پیدا کرد و با نظرات مختلف مردم و کارشناسان مواجه شد، اما دولت توضیح کافی در این باره نداده بود و تنها سخنگوی دولت مواردی را در تشریح لایحه مصوبه هیات دولت عنوان کرد، بنابراین از رئیس کل بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی خواستیم با حضور در جلسه کمیسیون دلایل و مبانی و ضرورت این تصمیم را توضیح دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی نیز توضیح مفصلی درباره این مصوبه دولت ارائه کرد و برخی کارشناسان نظر مثبت و برخی نظر منفی داشتند، افزود: دلایل عمده مخالفان درباره شرایط زمانی انجام این کار بود که در این باره آقای همتی به طور مفصل توضیح داده و تاکید کرد که شوک تورمی همیشه وجود داشته است، به عنوان مثال در دولت آقای هاشمی تا ۴۷ درصد و در دولت احمدی نژاد تا ۴۶ درصد شوک تورمی داشتیم و هم اکنون شرایط به همین شکل است، لذا هر وقت بخواهیم این کار را شروع کنیم این مشکل وجود دارد.

بانک مرکزی ذی‌صلاح‌ترین مرجع برای اظهار نظر درباره ارزش پول ملی است

حضرتی با اشاره به اینکه بانک مرکزی ذی‌صلاح‌ترین مرجع برای اظهار نظر درباره ارزش پول ملی است، ادامه داد: قرار است جلسات دیگری در کمیسیون اقتصادی برای بررسی حذف چهار صفر برگزار شود تا عواقب، چشم اندازها و اثرات آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ملت ایران و فعالان اقتصادی بیش از هر زمان دیگری به عملکرد بانک مرکزی اعتماد دارند، تاکید کرد: سیاست‌های یک سال گذشته بانک مرکزی بسیار دقیق بوده و نشانه موفقیت آن هم کنترل نرخ ارز است، چراکه بانک مرکزی توانست در یک سال گذشته ثبات را به بازار ارز برگرداند.

بانک مرکزی در کنترل دلار و حتی کاهش قیمت آن موفق بوده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ارز در ایران به یک دماسنج در اقتصاد کشور تبدیل شده است، افزود: علی رغم اظهارنظرهایی که توسط ترامپ صورت می‌گیرد یا تحرکات خلیج فارس، بانک مرکزی در کنترل دلار و حتی کاهش قیمت آن موفق بوده است و این موضوع در حالی رخ داده که در سال گذشته زمانی که ترامپ می‌گفت بنا دارم از برجام خارج شوم التهابی در بازار ارز ایجاد می‌شد اما در حال حاضر شرایط مناسب‌تر است، چراکه این اعتماد به بانک مرکزی ایجاد شده است.

حضرتی با اشاره به اینکه تمامی دستگاه‌ها در تلاشند تا تورم به سمت کاهندگی پیش برود، افزود: طی سه ماه گذشته نرخ رشد تورم کاهنده بوده و از ۵.۶ در خرداد به ۲.۳ در اواخر تیر رسیده است، البته با وجود اینکه همچنان نرخ تورم بالاست اما سرعت رشد آن پایین آمده است.

مجلس و دولت برای حرکت‌های جدی‌تر در اقتصاد مهیا هستند

وی ادامه داد: معتقد هستیم که باید در موضوع رکود، ناترازی بانک‌ها و سایر بخش ها نیز اقدامات دیگری انجام شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی مسئولان، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و مجلس برای حرکت‌های جدی‌تر در اقتصاد مهیا هستند و باید این رفرم‌ها را انجام دهیم، چراکه اگر هم اکنون این اقدام را انجام ندهیم دو سال دیگر نیز می‌گوییم شرایط مناسب نیست و به هر حال باید در یک زمان این تصمیم را بگیریم./
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارز، ارزش اقتصاد، تورم، روند نزولی نرخ تورم