جمالی نوبندگانی مطرح کرد ؛

تمدید معافیت همکاری هسته ای ایران با سایر کشور ها از سوی وزارت خارجه آمریکا

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می گوید آمریکایی ها با تمدید معافیت همکاری هسته ای ایران، به دنبال اجرایی نشدن کاهش تعهدات برجامی تهران هستند.

   خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به تمدید معافیت همکاری هسته ای ایران با سایر کشور ها از سوی وزارت خارجه آمریکا گفت: تمدید این معافیت در واقع بازی سیاسی محسوب می شود، آمریکایی ها با این کار یکی به نعل می زنند یکی به میخ.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: در واقع با بیان تمدید معافیت همکاری هسته ای ایران با سایر کشورها می خواهند در اراده جمهوری اسلامی تردید ایجاد کنند تا برخی ها به مذاکره و نرمش با آمریکایی ها امید ببندند که این کار کاملا مردود است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اظهارنظر مسئولان آمریکایی در خصوص فعالیت هسته ای ایران، تاکید کرد: مقامات آمریکایی در آخرین اظهارنظرشان در باره فعالیت هسته ای ایران تاکید داشتند که جمهوری اسلامی حق غنی سازی حتی در سطح صلح آمیز را ندارد.

احتمال می رود تمدید این معافیت با این هدف انجام شده است که ایران کاهش تعهدات برجامی خود را انجام ندهد.
وی با اشاره به اظهارنظر صریح آمریکایی ها در ارتباط با فعالیت هسته ای ایران گفت: با این حساب تمدید معافیت همکاری هسته ای با ایران نوعی فریب است، همان طور که بحث مذاکرات را پیش می کشند اما از سوی دیگر بالاترین مسئول دیپلماسی کشور را تحریم می کنند.

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به کاهش تعهدات ایران در برجام عنوان کرد: احتمال می رود تمدید این معافیت با این هدف انجام شده است که ایران کاهش تعهدات برجامی خود را انجام ندهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ایران نشان داده است که خویشتن داری حدی دارد و با همان شروط به کاهش تعهدات خود ادامه می دهد، با این حال اگر آمریکا و اروپا به تعهداتشان در برجام برگشتند ایران هم به همان نسبت به تعهداتش در توافق هسته ای عمل می کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از تمدید معافیت‌های همکاری‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران به مدت 90 روز دیگر خبر داد. این در حالی است که پیش از این معافیت‌ها سالانه تمدید می‌شد.

معافیت‌های همکاری هسته‌ای شامل همکاری‌ها در حوزه تحقیقاتی و صلح‌آمیز هسته‌ای (بازطراحی رآکتور آب سنگین در اراک، تبدیل یک مرکز غنی‌سازی اورانیوم در فردو، تبادل سوخت در تأسیسات رآکتور بوشهر و رآکتور تحقیقاتی تهران و ساخت راکتور بوشهر) است و کشورهای دارای معافیت بدون هراس از تحریم‌های آمریکا می‌توانند به همکاری با ایران در اراک، بوشهر و فردو ادامه دهند.

در ماه می برخی از معافیت‌ها (معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد) دیگر تمدید نشد و در برخی بخش‌های دیگر مهلت تمدید از 180 روز به 90 کاهش یافت و اکنون تمامی پنج معافیت باقی مانده برای مدت 90 روز تمدید شده است./


 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، انرژی هسته ای، ایالات متحده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، حقوق هسته ای، متحدان اروپایی آمریکا، مذاکرات