نانواکناری مطرح کرد ؛

تمدید 90 روزه معافیت همکاری هسته ای ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید نمی توان به اقدامات و اظهارات آمریکایی ها اعتماد کرد.

 ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‎ خانه ملت؛ ولی الله نانواکناری با اشاره به تمدید 90 روزه معافیت همکاری هسته ای ایران با سایر کشورها از سوی آمریکا گفت: آمریکا خواهان مذاکره با ایران نیست از این رو نمی توان به اظهارات و اقداماتشان در ارتباط با ایران اعتماد کرد و تصمیم گیری کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: آنها از یک سو از مذاکره بدون پیش شرط می گوید از سوی دیگر وزیر امور خارجه را که مسئول مذاکره است را تحریم می کنند، بنابراین معافیت همکاری هسته ای نیز قابل اعتماد نیست و نمی توان روی آن حساب باز کرد.

نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: رفتارهای مسئولان آمریکایی به لحاظ روانی قابل قبول نیست، فقط فرد روان پریش می تواند اظهارنظری کند که چند روز بعد زیر آن بزند، ترامپ ثبات فکری ندارد و نمی توان روی حرف ها و تصمیم گیری های او حساب کرد.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه رئیس جمهور آمریکا ثبات رفتاری ندارد نمی توان اجرایی شدن اظهارنظرهای او را پیگیری کرد، به طور مثال جان کری وزیر امور خارجه آنها به عنوان سردمدار گروه 1+5 مذاکرات هسته ای را پیش برد اما با روی کار آمدن ترامپ، زیر توافق و تعهدات زدند.

آمریکایی ها از ملت ایران عذرخواهی کنند تا مذاکره کنیم

نانواکناری در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: ترامپ هر اظهار نظری می کند بعد از مدتی از آن پیشمان می شود و تغییر نظر می دهد، از این رو با آمریکا نمی توان مذاکره کرد و برای این کار آنها باید مسیر اعتماد سازی را طی کند و تمام قوانین بین المللی را که زیر پا گذاشتند را اجرایی و از ملت ایران عذرخواهی کنند.

این نماینده مجلس بیان داشت:همچنین باید خسارت های وارده به ایران در یک سال گذشته را جبران کنند، آن زمان باید تعهد بدهند که پایبند توافقات بین المللی هستند در واقع باید از آنها از چک گرفته شود و سفته تا بر تعهدات شان بمانند، پس از انجام چنین اقداماتی می توان وارد مرحله مذاکره با آنها شد.

وی گفت: تفاوتی نمی کند که آمریکایی ها فرجه دهند، معافیت ها را تمدید کنند یا تحریم ها را لغو کنند، چرا که نمی توان به ترامپ، بولتون، پمپئو و باقی مقامات آمریکایی اعتماد کرد و آنها قابل مذاکره نیستند و خوشبختانه تمام جناح های سیاسی داخل کشور قابل اطمینان نبودن آمریکایی ها را قبول دارد و روی این موضوع اتفاق نظر داخلی شکل گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: تحریم آمریکا علیه ایران باعث انسجام درونی در درون جمهوری اسلامی ایران شد، چالشی که برای ایران ایجاد شد مسیر خودکفایی را برای ما باز کرد و راه مقاومت، راه آبرومندانه و پیروزمندانه است./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، ایالات متحده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تمدید مذاکرات، تیم مذاکره کننده، متحدان اروپایی آمریکا