رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

جمهوری اسلامی ایران از صلح و ثبات در افغانستان استقبال می کند

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: اگر دیگر کشورها مانند آمریکا بخواهند برای افغانستان تصمیم گیری کنند، به نفع افغانستان و منطقه نیست.

  خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به مذاکره آمریکا با طالبان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از صلح و ثبات در افغانستان استقبال می‌کند و این شرایط را به نفع مردم افغانستان و منطقه ارزیابی می‌کنیم.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش مردم و دولت افغانستان در تعیین سرنوشت کشور خود باید دیده شود، بیان کرد: در پروسه صلح باید دولت و ملت افغانستان حضور داشته باشند.

وی افزود: آمریکا تنها طرف جنگ با طالبان نیست، زیرا ایالات متحده یک دهم مردم و دولت افغانستان در مبارزه با طالبان تلفات نداده است و امروز نمی‌تواند به نمایندگی از افغانستان با طالبان مذاکره کند.

آمریکا نماینده مردم افغانستان نیست

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه اگر پروسه صلحی رخ بدهد و مردم و دولت افغانستان حضوری در آن نداشته باشند، قطعا چالش‌های فعلی ادامه پیدا می‌کند، ادامه داد: آمریکایی‌ها نماینده مردم افغانستان نیست و نمی‌توانند در پروسه صلح با طالبان کاری را از پیش ببرند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: ایران به عنوان کشور همسایه برای هر تصمیمی که دولت و ملت افغانستان اتخاذ کنند، احترام قائل است اما اینکه دیگر کشورها مانند آمریکا بخواهند برای افغانستان تصمیم گیری کنند، به نفع افغانستان و منطقه نیست زیرا قطعا توطئه و خیانتی در پشت صحنه خواهد بود.

در روزهای گذشته مذاکراتی موسوم به "مذاکرات صلح" بین طالبان و آمریکا در قطر انجام شد و با وجود ادعای آمریکا مبنی بر پیشرفت مذاکرات صلح با طالبان اما درگیری‌ها در افغانستان در هفته‌های اخیر افزایش یافته و در چند روز اخیر بیش از ۲۰۰ کشته و ده‌ها زخمی برجاگذاشته است./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استقرار صلح جهانی، افغانستان، ایالات متحده، صلح، صلح طلبی، متحدان اروپایی آمریکا، مذاکرات