غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی مطرح کرد ؛

ضرورت تثبیت نرخ دلار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است اگرچه نرخ ارز در ماه های اخیر به ثبات نسبی رسیده اما باید به این نکته نیز توجه کرد که محاسبه نرخ دلار فرمولی دارد و براساس این فرمول، در بدبینانه ترین محاسبات بالاترین نرخ ارز باید حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

 خانه ملت؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره تثبیت نرخ دلار، گفت:سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های بانک مرکزی و به ویژه آقای همتی نه تنها در ماه‌های اخیر باعث ثبات در بازار نرخ ارز شد بلکه قیمت دلار در سراشیبی کاهش نیز قرار گرفت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: همان‌گونه که در دوره‌ای که قیمت دلار افزایش افسار گسیخته داشت، انتقادهایی بسیاری به عملکرد بانک مرکزی وارد شد در حال حاضر نیز که با برنامه ریزی مناسب و کارآمد، بازار ارز به ثبات رسیده باید از زحمات و تلاش‌های مسئولان تشکر کرد.

پیچ تحریم‌ها هر روز سفت‌تر می‌شود؛ نرخ دلار کاهش می‌یابد

وی بیان کرد: علیرغم اینکه پیچ تحریم ها توسط ترامپ هر روز سفت‌تر می‌شود و انتظار می‌رود نرخ دلار افزایش یابد اما خوشبختانه قیمت ارز تحت کنترل بانک مرکزی است و حتی در برخی دوره‌ها شاهد کاهش نرخ آن نیز هستیم.

جعفرزاده اظهار کرد: کاهش نرخ دلار در ماه‌های اخیر نشان داد که قدرتی بالاتر از قدرت خزانه‌داری آمریکا بازار ارز ایران را کنترل می‌کند و این قدرت سیستم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از اقدامات کارشناسان بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز، اضافه کرد: اگرچه نرخ ارز در ماه‌های اخیر به ثبات نسبی رسیده اما باید به این نکته نیز توجه کرد که محاسبه نرخ دلار فرمولی دارد و براساس این فرمول، در بدبینانه ترین محاسبات و معادلات بالاترین نرخ ارز باید حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد و حتی قیمت آن به 9 هزار تومان نیز نمی‌رسد.

دلار 12 هزار تومانی 30 درصد حباب دارد

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت 12 هزار تومان یا 11 هزار و 500 تومان بری نرخ ارز نشان دهنده ۳۰ تا ۳۵ درصد حباب و قیمت کاذب است، تصریح کرد: در حال حاضر نرخ دلار باید بیشتر کاهش یابد و بازار ارز در رقم‌های پایین تری به ثبات برسد./
 

برچسب ها

آسیب ناشی از بی ثباتی نرخ ارز واقعی، اخبار برگزیده، ارائه مدلی برای سنجش بحران ارزی در اقتصاد ایران، ارز، ارز مبادله ای، ارز و پول، دلار