جمالی نوبندگانی مطرح کرد ؛

چرخش امارات به سمت ایران

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دلایل چرخش امارات به سمت ایران را تشریح کرد.

خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به چرخش امارات به سمت ایران، گفت: نزدیک شدن امارات به ایران به چند دلیل رخ داده، تشکیلات حکومتی امارات با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس متفاوت است، این کشور 7 امارات دارد که امیر و حاکم جدا بر آن حکومت می کند، ایران با امیرنشین دوبی از قدیم ارتباطات بسیار گسترده اقتصادی، تجاری، آموزشی داشته است و ایران در امارات و به خصوص در دوبی مراکز متعددی دارد که از سالیان قبل در دوبی مشغول خدمت رسانی بودند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: دوبی در زمان جنگ به بندر صدور کالا به جمهوری اسلامی تبدیل شده بود، همچنین گردشگران زیادی از ایران به دوبی می رفتند، نزدیک به 40 میلیارددلار با آنها ارتباط تجاری داشته ایم و بعد از این مسائل و مشکلاتی که آمریکایی ها در منطقه ایجاد کردند این ارتباط به زیر 10 میلیارد دلار رسید.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: یکی از دلایل نزدیکی امارات اختلاف نظر حکام 7گانه امارات در زمینه با ارتباط با جمهوری اسلامی و سایر تحولات منطقه ای است.

وی با اشاره به دلیل دوم چرخش امارات به سمت ایران، اظهار داشت: آنها دیدند در یمن بر خلاف قول هایی که به آنها داده بودند که 2 ماهه پیروز می شوند شاهد چنگ چند ساله با تلفاتی مالی و جانی شدند، امارات که بندر آزاد گردشگری است نیاز به امنیت منطقه ای دارد و آرامش کشورش مهم است از این رو با جنگ یمن موقعیت آنها مورد تهدید قرار گرفته است.

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: دلیل دیگر این چرخش به نقش قیم مُآبانه سعودی ها بر می گردد که در واقع این کشور باعث انشقاق شورای همکاری خلیج فارس شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: به نظر بنده اقدامات جمهوری اسلامی در رابطه با پهپاد فوق سری آمریکا و همچنین موشک های یمنی ها که نشان داد که همینه آمریکا در حال فروپاشی است و جمهوری اسلامی آمادگی همکاری بیشتر با اجلاس عدم تعهد ها را دارد، ایران نشان داده است به عنوان کشوری بزرگ، متمدن و با مولفه های زیاد امنیتی و سیاسی می تواند لنگرگاه خوبی برای کشورهاس همسایه باشد.

وی اظهار داشت: با موضع گیری های ایران شاهد افزایش ارتباط کشورهای منطقه با تهران هستیم، البته نباید اجازه داد آمریکا با تنش آفرینی در منطقه خلیج فارس هم امنیت این منطقه را از دست کشورهای حوزه خلیج فارس گرفت و هم به این بهانه کسب درآمد داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ائتلافی که آمریکا در حوزه خلیج فارس به دنبال آن است، شکست خوره محسوب می شود، ایران تاکید دارد که امنیت خلیج فارس توسط کشورهای منطقه تامین و حفظ شود و نباید کشورهای دیگر در این زمینه دخالت کنند./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، امارات، ایالات متحده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، متحدان اروپایی آمریکا