بختیار تاکید کرد؛

مخالفت مجلس با افزایش جهشی قیمت سوخت

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: تسهیل کردن شرایط گرفتن کارت سوخت وظیفه دولت و شرکت پخش پالایش فرآورده های نفتی است و عدم اجرای آن اسباب زحمت مردم می شود.

خانه ملت؛ علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص تکلیف کارت‌های سوخت و بلاتکلیفی مردم در متصل نشدن سامانه کارت بنزین به شبکه بانکی با بیان اینکه تشخیص صحن علنی مجلس بر این بود که قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا نکند زیرا شرایط اقتصادی و معیشتی مردم مناسب نیست افزود: مجلس در کنار عدم تصویب افزایش قیمت بنزین، دو تصمیم مهم دیگر نیز گرفت اولی بحث توسعه CNG و دیگری فعال شدن سامانه هوشمند سوخت بود تا بتوانند مانع از قاچاق سوخت شود.

وی با تاکید بر اینکه نظارت جدی در زمینه عرضه سوخت در کشور وجود ندارد ادامه داد: هر تصمیمی که در این زمینه گرفته می‌شود باید کارشناسی باشد و با ساز و کارهای مناسب مدیریت شده و با استفاده از تکنولوژی، جلوی قاچاق گرفته شود.

بختیار گفت: تسهیل کردن شرایط گرفتن کارت سوخت وظیفه دولت و شرکت پخش پالایش فرآورده های نفتی است و عدم انجام این موضوع از سوی شرکت پخش و پالایش سبب به زحمت افتادن مردم می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کمیسیون انرژی دنبال این هستیم که در خصوص تامین بنزین، مردم دچار مشکل نشوند، در هدفمندی یارانه ها نتوانستیم طرحی را به شکل صحیح و اصولی اجرا کنیم ولی قصد داشتیم با هدفمندی یارانه‌ها کلیه یارانه های انرژی و سایر یارانه ها را آزاد کنیم و منابع حاصل از آن را به صورت نقدی به مردم پرداخت کنیم.

بختیار گفت:اشکال جدیدی در هدفمندی یارانه ها داشتیم و آن این بود که نرخ ارز را در این موضوع تعیین کردیم زمانی که نرخ ارز از هزار تومان به سه هزار تومان و در حال حاضر به 12 هزار تومان افزایش پیدا کرده است، این نشان دهنده این است که یارانه پنهان بزرگی در اقتصاد و در حوزه انرژی وجود دارد.

مجلس مخالف افزایش جهشی قیمت سوخت است

نماینده مردم گلپایگان در مجلس عنوان کرد: ما نمی‌توانیم هر از گاهی دست به تصمیمات بزرگ در خصوص اقتصاد کشور بزنیم زیرا تجربه اقتصاد ایران در حوزه انرژی این است که بهترین شرایط را در قانون برنامه دوم و سوم داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه بهترین تصمیم افزایش تدریجی است نه افزایش جهشی و حذف یکباره همه یارانه‌ها افزود: در کمیسیون انرژی کار کارشناسی شده و علمی انجام دادیم و مجلس نیز تصمیم افزایش جهشی را در این رابطه قبول نکرده و نخواهد کرد زیرا اگر قرار بر این باشد که قیمت بنزین افزایش پیدا کند باید به صورت تدریجی باشد.

بختیار بیان کرد: در این دوره از مجلس تلاش کردیم در حوزه انرژی تصمیماتی از این قبیل نگیریم و مانع از اجرای تصمیمات جهشی شدیم.

پایان پیام/
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، سوخت، کارت سوخت