مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

وضعیت معاملات بخش برق در بورس انرژی کشور

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به تحلیل وضعیت معاملات بخش برق در بورس انرژی کشورپرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن طی گزارشی با عنوان « تحلیلی بر وضعیت معاملات بخش برق در بورس انرژی کشور» آورده است؛ هدف این گزارش تحلیل و تبیین آسیب‌شناسانه معاملات بخش برق در بورس انرژی کشور است. مسائل عمده نیروگاه‌ها و مصرف‌کنندگان انرژی الکتریکی در محیط تجدید ساختار شده، دشواری‌های پیش روی مدیریت شبکه و نقش ابزارهای مالی در کنترل و مدیریت این چالش‌ها بررسی شده است.

این گزارش می افزاید : در خصوص سه بورس انرژی معروف بین‌المللی EEX، Powernext و Nordpool اطلاعات تفصیلی ارائه شده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، بررسی انجام شده نشان می‌دهد بورس‌های انرژی عمدتاً در معاملات مالی فعال هستند و در خصوص معاملات فیزیکی، بازه زمانی معاملات به کوتاه‌مدت (روز ـ بعد یا بین ـ روز) محدود می‌شود. همچنین، آن دسته از بورس‌های انرژی که در معاملات فیزیکی فعال هستند از رابطه‌ای تنگاتنگ با بهره‌برداران شبکه برخوردارند.

این گزارش تصریح می کند : تحلیل روند شکل‌گیری و توسعه بورس انرژی در کشور نشان می‌دهد بورس مذکور به‌دلایل متعدد از جمله مداخله مستقیم و همزمان دولت در تعیین دارایی فروشندگان و تأمین مالی خریداران نتوانسته است کارکردهای مورد انتظار را داشته باشد.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

بازار بورس، بورس، بورس انرژی، بورس بین المللی، بورس کالا