پاپی زاده مطح کرد ؛

آب دریای عمان از طریق سه خط لوله به استان های هدف منتقل می شود

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه مطالعات انتقال آب از دریا پایان یافته است، گفت: آب دریای عمان از طریق سه خط لوله به استان های هدف منتقل می شود.

خانه ملت ؛ عباس پاپی‌زاده در تشریح نشست روز یکشنبه (3 شهریورماه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، گفت: کشور ما در مناطق خشک و نیمه خشک قرار گرفته و با کمبود آب در حوزه‌های مختلف مواجه هستیم و منابع داخلی آب مصرف داخلی را تامین نمی‌کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید براساس آمایش سرزمین و منابع آب موجود الگوی کشت، الگوی صنعتی و تراکم جمعیت را برنامه ریزی کنیم، عنوان کرد: کسی جز مصرف کنندگان داخلی نمی‌تواند از منابع داخلی موجود استفاده کند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منابع آبی دریاها جهت مصارف صنعتی، کشاورزی و شرب در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: کشورهای حوزه خلیج فارس ۵۰ برابر بیش از ایران آب خلیج فارس را شیرین کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند، می‌توان گفت کشور ما از این منبع قابل دسترس غیر داخلی استفاده نمی‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت نیرو در بسیاری از مواقع به اشتباه هزینه بسیار زیادی را برای انتقال آب از یک منبع داخلی به منبع داخلی دیگر صرف می‌کند که علاوه بر تنش‌های اجتماعی موجب محرومیت یک منطقه برای آبادانی منطقه دیگر می‌‌شود ، تصریح کرد: باید انتقال آب بین حوزه‌ای کنار گذاشته و انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان در دستور کار قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در سال‌های اخیر با مشارکت شرکت‌های آب منطقه‌ای و بخش خصوصی مانند صنایع فولاد و سایر صنایع شرکتی را تشکیل داده‌اند که در قالب آن سرمایه عظیمی برای پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان درحال شکل گیری است، عنوان کرد: مطالعات انتقال آب از دریای عمان انجام و سه خط لوله برای انتقال آب به استان‌های اصفهان، یزد و کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، جنوب خراسان شمالی و بوشهر در نظر گرفته شده است.

پاپی زاده با اشاره به اینکه بخش خصوصی سرمایه گذاری و مطالعات لازم را انجام داده و انتقال آب از دریای عمان اقتصادی است، افزود: در کمیسیون کشاورزی مباحثی در خصوص هماهنگی بین مجلس، دولت و بخش خصوصی به منظور تسهیل امور در زمینه تخصیص آب، تشکیل شرکت و کنسرسیوم ، شکل‌ گیری سرمایه اولیه و ارائه تسهیلات به بخش خصوصی مطرح شد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب از دریا می‌تواند جایگزین انتقال منابع آبی داخلی باشد و می توان بسیاری از اختلافات موجود در بین مناطق را به واسطه پروژه‌های انتقال آب از بین برد./

پایان پیام

برچسب ها

آب، اخبار برگزیده، انتقال، انتقال آب، انرژی، خلیج فارس، دریای عمان، عمان