در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

حق العمل کار می تواند کالای فاسد شدنی را با اطلاع دادستانی به فروش برساند

نمایندگان مجلس تصویب کردند که حق العمل کار می تواند در صورتی که منافع آمر ایجاب کند کالای فاسد شدنی را با اطلاع دادستان محل استقرار کالا یا نماینده او بفروشد.

 خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر روز دوشنبه( 4 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه قانون تجارت که از سوی شورای نگهبان به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شده بود، با ماده (71) آن با 141 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 71 آمده است: اگر کالایی که به منظور فروش برای حق العمل کار ارسال می شود دارای عیوب ظاهری باشد، حق العمل کار باید برای حفظ حق رجوع آمر به متصدی حمل ونقل و تعیین میزان خسارت، اقدامات لازم را انجام دهد و به نحو مقتضی کالا را محافظت و آمر را از اقدامات خود آگاه کند. در غیر این صورت مسؤول خسارت ناشی از این تقصیر است.

همچنین نمایندگان با ماده 72 این لایحه نیز با 138 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 72 آمده است: اگر فروش کالایی که برای حق‌العمل کار ارسال می‌گردد ممکن نشود و با آمر از إذن فروش رجوع کند و کالا را بیش از حد متعارف نزد حق العمل کار بگذارد، وی می تواند آن را از طریق مؤسسه حراجی بفروشد.

همچنین نمایندگان با ماده 73 این لایحه نیز با 130 رأی موافق، یک رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 73 آمده است: در هر صورت، چنانچه بیم فساد سریع کالایی رود که به منظور فروش برای حق العمل کار ارسال شده است، حق العمل کار می تواند و در صورتی که منافع آمر ایجاب کند مکلف است کالا را با اطلاع دادستان محل استقرار کالا یا نماینده او بفروشد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح قانون تجارت، تجارت، صحن علنی