کریمی مطرح کرد؛

ارائه طرحی برای اصلاح نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات

رییس فراکسیون صادرات مجلس از بررسی مشکلات پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی و کشاورزی در فراکسیون متبوعش خبر داد.

خانه ملت؛ علی اکبر کریمی در تشریح نشست فراکسیون متبوعش، به حضور رییس سازمان امور مالیاتی، معانین وی، نمایندگان اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت، اتحادیه‌ها و تشکلات صادرکنندگان در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جلسه فراکسیون توسعه صادرات مشکلات صادرکنندگان در حوزه مالیاتی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: براساس جزو یک بند (ج) تبصره 8 قانون بودجه سال 98، صادرکنندگان ملزم شدند ارز حاصل از صادرکنندگان را به کشور بازگردانند و افرادی که به این قانون عمل نکنند از معافیت‌های مالیاتی محروم می‌شوند، در شرایط عادی صادرکنندگان از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات معاف هستند.

وی اظهار کرد: اگرچه جریمه صادرکنندگان به ازای عدم استرداد ارز حاصل از صادرات تنها در قانون بودجه 98 آمده اما به سال 97 نیز تسری پیدا کرده و مقرر است برای صادرات سال 97 نیز اعمال شود در حالیکه در ابتدای سال گذشته و پیش از بروز بحران ارزی برخی صادرکنندگان با ریال مبادلات خود را انجام می‌داند بنابراین این افراد ارزی ندارند که به سامانه نیما عرضه کنند.

ارائه طرحی برای اصلاح نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات

رییس فراکسیون صادرات مجلس اضافه کرد: در جلسه فراکسیون توسعه صادرات مقرر شد؛ نمایندگان به منظور اصلاح جزو یک بند (ج) تبصره ماده 8 قانون بودجه سال 98 طرحی ارائه کنند.

کریمی ادامه داد: در جلسه فراکسیون توسعه صادرات مسائل و مشکلات پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و... مورد بررسی قرار گرفت، در حال حاضر از یک سو سازوکار معینی برای بازگرداندن ارز صادراتی محصولات مذکور وجود ندارد از سوی دیگر تبصره 8 قانون بودجه محدودیت‌های بسیاری برای صادرکنندگان ایجاد کرده است.

رییس فراکسیون صادرات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه فراکسیون توسعه صادرات مقرر شد؛ سازمان امور مالیاتی تسهیلات اداری و قانونی مناسبی برای صادرکنندگان فراهم شود./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات صادراتی، توسعه صادرات، توسعه صادرات غیر نفتی