در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

شرایط حمل و نقل کالاهای تجارتی مشخص شد

نمایندگان مردم در مجلس شرایط مختلف حمل و نقل کالاهای تجارتی را مشخص کردند.

 خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 5 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه قانون تجارت که از سوی شورای نگهبان به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شده بود، با ماده 109 آن با 143 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده ۱۰۹ این لایحه؛ قرارداد حمل و نقل قراردادی است که به موجب آن متصدی حمل و نقل در برابر دیگری تعهد می کند، اشخاص ویا کالاهایی را از محلی به محل دیگر حمل کند. شخصی که به نام یا به حساب وی با متصدی حمل و نقل قرارداد بسته شده یا کالا به نام یا به حساب وی به متصدی حمل و نقل تحویل داده است، فرستنده و شخصی که مجاز به دریافت کالا در مقصد می باشد، گیرنده نامیده می شود.

در تبصره این ماده آمده است؛ کالا شامل هرگونه مال منقول می گردد. در موردی که کالا در داخل بارگنج (کانتینر)، جعبه، قفس با بارکف (پالت) یا هر وسیله مشابه دیگری قرار داده شده یا به گونه ای بسته بندی شده است، کالا شامل بارگنج (کانتینر)، جعبه، قفس، پارکف (پالت) و وسایل مشابه دیگر نیز می گردد، به شرط آنکه به وسیله فرستنده تهیه شده باشد.

در ادامه نمایندگان به بررسی ماده 110 لایحه مذکور پرداختند و آن را با 150 رأی موافق، 2 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

همچنین در ماده ۱۱۰ ذکر شده است؛ حمل و نقل به وسیله پست و همچنین قراردادهای اجاره وسایل نقلیه زمینی، هوایی، ریلی و یا دریایی تابع مقررات این فصل نیست. قراردادهای حمل و نقل، هرچند به صورت قرارداد اجاره تنظیم شود، مشمول این فصل است.

همچنین در ادامه وکلای ملت به بررسی ماده 111 پردختند و با این ماده نیز با 145 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ماده ۱۱۱ نیز اذعان می دارد؛ قراردادهای مشمول معاهدات بین المللی که دولت ایران به آنها پیوسته است، مشمول مقررات این فصل نیست. در موارد سکوت این قانون، بحسب مورد مقررات معاهدات بین المللی که دولت ایران به آنها پیوسته است تا حدی که بر حمل و نقل داخلی قابل اعمال باشد مجری است./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بودجه حمل و نقل، کالاها، کالاهای اساسی