خبر

مسیر شما: اخبار اروپا خواستار محدودیت های موشکی و دخالت در مسائل منطقه است
اروپا خواستار محدودیت های موشکی و دخالت در مسائل منطقه است

ابطحی با یادآوری اینکه اروپایی های طرف برجام خواستار محدودیت های موشکی و دخالت در مسائل منطقه هستند، گفت: آنها امنیت ایران را مورد هدف قرار دادند تا در منطقه کم اثر شویم.

  خانه‌ملت؛ سید محمد جواد ابطحی با یادآوری دیدارهای روزهای اخیر وزیر امور خارجه ایران با مقامات اروپا پیرامون برجام، گفت: فرانسه می‌خواهد نقش پلیس خوب را بازی کند، کشوری که در جریان مذاکرات برجام نقش پلیس بد را ایفا کرده اما بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اجرای کاهش تعهدات از سوی ایران به دنبال ایفای نقش پلیس خوب است تا ایران را از کاهش تعهدات برجام منصرف کند.

فرانسه به دنبال طرح مباحث فرابرجامی

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طرف‌های اروپایی به خوبی نسبت به توانمندی جمهوری اسلامی واقف هستند و می‌دانند که ما می‌توانیم فعالیت هسته‌ای را با قدرت دنبال کنیم، در حقیقت پیشران‌های هسته‌ای ایران باید به ظرفیت غنی سازی اورانیوم 60 درصد برسد لذا در گام‌ سوم کاهش تعهدات برجام به آن خواهیم پرداخت.

وی افزود: اروپایی‌ها با پیشگامی فرانسه به دنبال طرح مباحث فرابرجامی هستند، پیش از نیز قرار بود مباحث فرابرجامی در دولت آمریکا پیگیری شود اما با روی کار آمدن ترامپ و خروج عجولانه از برجام، برنامه‌ریزی‌ها به تعویق افتاد؛ برنامه‌ای که در آن به دنبال تعهدات موشکی ایران بودند.

اروپا خواستار محدودیت‌های موشکی و دخالت در مسائل منطقه است

ابطحی یادآور شد: آنها می‌خواهند دولت ایران را به سمت مذاکره مجدد ببرند تا محدودیت‌های موشکی برای جمهوری اسلامی ایجاد کنند، از سوی دیگر به دنبال دخالت در مسائل منطقه‌ای هستند تا موجب کاهش حضور تاثیرگذار ایران در منطقه شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهادات فرانسه در ملاقات با وزیر امور خارجه ایران، گفت: رفع تحریم‌های نفتی که به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده از جمله وظایف آمریکا و تعهد بین‌المللی مورد توافق در برجام بوده است، دولت آمریکا از برجام خارج شده اما طرف‌های اروپایی باید مستقل از آمریکا نسبت به رفع این تحریم‌ها اقدام کنند. متاسفانه آنها نیز به تعهدات برجامی خود عمل نکردند.

آمریکا و اروپا امنیت ایران را مورد هدف قرار دادند

وی ادامه داد: رفع تحریم‌های نفتی و راه اندازی خط اعتباری با هدف جبران فروش نفت ایران که به عنوان پیشنهاد از سوی رئیس‌جمهور فرانسه مطرح شده را در مقابل امنیت ایران را مورد هدف قرار دهند، آنها به خوبی می‌دانند جمهوری اسلامی ایران با قدرتی که دارد می‌تواند نظام تک قطبی جهان را دگرگون سازد.

مذاکره مجدد تحقق پیدا نخواهد کرد

ابطحی  تصریح کرد: به نظر می‌آید که دولت با تکیه به تجربیات گذشته از یک سوراخ چند بار گزیده نشود، بنابراین با قاطعیت باید گام سوم کاهش تعهدات برجام را بردارد تا پاسخ زیاده خواهی آنها داده شود، اروپایی‌ها نیز باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان حاضر به مذاکره مجدد نمی‌شود./
 

نظر شما
مشخصات خبر