امیرحسنخانی مطرح کرد ؛

خروج لندن از اتحادیه اروپا

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید دارد با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا چالش جدید داخلی برای این کشور ایجاد می شود بنابراین فرصتی برای نقش آفرین در حوزه سیاست خارجی و برجام نخواهد داشت.

  خانه ملت؛ محمدرضا امیرحسنخانی با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر روابط تهران-لندن و لندن-واشنگتن، گفت: هنوز انگلیسی هم نمی دانند می خواهند از اتحادیه اروپا خارج شود یا خیر، آنها برای تصمیم گیری در این موضوع شک و شبهه دارند، بسیاری از سیاستمداران قدیمی انگلیس مخالف خروج بدون توافق هستند چرا که لندن متحمل ضرر جدی می شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت:آمریکایی ها بارها گفته اند که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اتحاد لندن و واشنگتن بیشتر می شود اما بعید است وعده آمریکایی ها در این زمینه محقق شود.

نماینده مردم فردوس در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: آمریکا گام های متعددی برای دست یافتن به آرزو و رویاهایشان برداشته اند اما موفق نبودند، اتفاقاتی که ونزوئلا، سوریه، یمن و اخیرا در خلیج فارس رخ داد نشان داد اهداف آمریکا محقق نمی شود.

وی بیان داشت: آمریکا تصور می کرد با تحریم ایران اتفاقات باب میل آنها رخ می دهد اما چنین نشد، واقعیت این است که آمریکا می خواهد با اتحاد با لندن، اتحادیه اروپا را بشکند، که بعید است چنین اتفاقی رخ دهد. از سوی دیگر احتمال خروج انگلیس از برجام هم وجود ندارد.

امیرحسنخانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه انگلیس اکنون هم گامی برای اجرای برجام بر نمی دارد، اظهار داشت: حضور لندن در برجام به معنای همراهی نیست، شاهد بودیم کشتی ایران را توقیف کرد البته از گذشته نیز روابط تهران و لندن حسنه نبوده است، انگلیسی ها هر کاری می کنند تلاش برای منفعت خود است و از ایران و سایر کشورها برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خروج استعمار پیر بدون توافق چالش جدید برای لندن خواهد بود، گفت: با این خروج چالش های جدید داخلی در انگلیس ایجاد می شود بنابراین بعید می دانم بتواند در مسائل خارجی موثر عمل کند، با این حساب چه در برجام بماند چه از آن خارج شود، اثری نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: از آنجایی که انگلیس با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا دچار چالش داخلی می شود، نمی تواند موازنه برجام را بهم بزند، البته اکنون هم به نفع ایران عمل نمی کند و همواره پیرو آمریکایی ها بود و به صورت نمایشه در برجام کانده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار د اشت: حضور انگلیس در برجام عملیاتی نیست بنابراین اگر پس از خروج از اتحادیه اروپا از برجام هم خارج شود، تاثیری بر مسائل ایران ندارد./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی