طاهرخانی مطرح کرد ؛

گام های جمهوری اسلامی ایران در کاهش مرحله به مرحله کاهش تعهدات برجامی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است گام های جمهوری اسلامی ایران در کاهش مرحله به مرحله کاهش تعهدات برجامی باعث شد اروپایی ها اندکی انعطاف نشان داده و درخواست مذاکرات متعدد کنند.

  خانه ملت؛ بهمن طاهرخانی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص کاهش تعهدات در برجام که گام سوم آن قرار است از 18 شهریور ماه آغاز شود، گفت: در قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه، کشورها ملزم به رعایت تعهدات خود و اجرای اقداماتی در راستای این تعهدات هستند و در قوانین بین الملل نیز بر این الزامات تأکید شده است.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: زمانی آمریکایی ها تصمیم گرفتند از برجام خارج شوند و ترامپ اعلام کرد این معاهده را قبول ندارد این در حالی است که در متن معاهده برجام برای خودسری در رفتار کشورها در قبال انجام تعهداتشان، اجازه اقدام متقابل قرار داده شده است.

وی ادامه داد: البته جمهوری اسلامی صلاح را بر این دید که به صورت دفعی از برجام خارج نشده و مهلتی به طرف مذاکره کننده بدهد تا به تعهدات خود عمل کند از این رو به صورت مرحله مرحله تعهداتی که تا کنون به آنها پایبند بوده است را کاهش داد که به این شکل خلاف معاهده بین المللی برجام نیز عمل نکردیم چرا که بر اساس حقی که برای ما تعیین شده بود، رفتار کردیم.

طاهرخانی در ادامه با بیان اینکه معاهدات برای طرفین حق و تکلیف می آورند، عنوان کرد: بر اساس معاهدات تکالیف و حقوقی به طرفین اعطا می شود که بر اساس آن باید برخی تکالیف را انجام داده و از سوی دیگر حقوقی نیز برای آنها در نظر گرفته شده که در صورت عدم اجرای تکلیف از سوی طرف مقابل، کشور دیگر می تواند اقدامات مقتضی را داشته باشد.
وی تأکید کرد: در نهایت استقامت دولت و ملت ایران و کاهش به موقع تعهدات برجام باعث شد اروپایی ها تا حدودی انعطاف به خرج دهند و در بخشی از اقدامات عاقلانه تر رفتار کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در این بین لازم است توان دفاعی خود را افزایش دهیم تا بتوانیم در وضع نابهنجاری که بر دنیا حاکم شده از خود دفاع کنیم چرا که مذاکره ای که آنها از ما درخواست می کنند، صرفا بر افکار عمومی دنیا تأثیر دارد و به تنهایی نمی تواند نتیجه خاصی برای جمهوری اسلامی داشته و اعتمادساز باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، احتمال بروز بحران در وضعیت پایداری تعهدات، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی