ذوالقدر مطرح کرد؛

تصویب موادی از قانون حمایت از مالکیت فکری

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس از تصویب موادی از قانون حمایت از مالکیت فکری در کمیسیون متبوعش در خصوص حقوق مربوط به آثار دیداری و شنیداری خبر داد.

 خانه ملت؛  در تشریح نشستروز یکشنبه( ۱۰ شهریور)، عنوان کرد: در جلسه امروز ادامه لایحه حمایت از مالکیت فکری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مواد 56، 57، 58 و 62 این لایحه که این مواد مربوط به حقوق آثار دیداری و شنیداری بود.

وی افزود: بر اساس مصوبه کمیسیون در ماده 56 این لایحه حقوق مرتبط حقوقی است که طبق این قانون منحصراً به اجراکنندگان، تولیدکنندگان حامل‌های شنیداری و سازمان‌ بخش رادیو - تلویزیون تعلق می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: همچنین بر اساس مصوبه کمیسیون در ماده 57 این لایحه، اعمال حقوق انحصاری موضوع این بخش، هیچ خدشه‌ای به حقوق پدیدآورندگان آثار مورد حمایت این قانون وارد نمی‌آورد.

ذوالقدر یادآور شد: همچنین بر اساس ماده 62 این لایحه که به تصویب اعضای کمیسیون رسید، تولیدکننده حامل شنیداری دارای حق انحصاری انجام یا اجازه انجام دادن فعالیت‌های زیر است:

تکثیر حامل شنیداری به هر روش و شکل با هدف انتفاع اقتصادی و یا عدم زیان غیرمتعارف برای پدیدآورنده
نخستین توزیع عمومی اصل یا نسخه تکثیر شده حامل شنیداری
اجازه یا عاریه اصل یا نسخه تکثیر شده حامل شنیداری به عموم حتی پس از نخستین توزیع عمومی مجاز آن
در معرض استفاده عموم قرار دادن حامل‌ شنیداری
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: همچنین در این جلسه وزرای پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری و آموزش و پرورش با حضور در کمیسیون برنامه‌های کاری خود را به نمایندگان ارائه کردند./

پایان پیام

برچسب ها

آثار فرهنگی، آسیب شناسی فرهنگی، اخبار برگزیده، اعتبارات فرهنگی، اقتصاد و فرهنگ، اهالی فرهنگ و ادب