فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

تلاش سعودی ها برای برقراری مجدد روابط با سوریه

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تلاش سعودی ها برای برقراری روابط مجدد با سوریه، گفت: عربستان امکانات خود را در حوزه میدانی از دست داده لذا به دنبال احیاء ابزارهای سیاسی و اقتصادی خود در سوریه است.

خانه‌ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه در خصوص اظهارات وزارت خارجه عربستان مبنی بر تلاش برای برقراری روابط با سوریه، گفت: آقای بشاراسد در زمان جنگ سوریه استفاده لازم از شرایط منطقه را بُرد و به نتیجه‌ای رسید که خیلی از کشورها پیش‌بینی نمی‌کردند. وی در حال حاضر و در شرایط سیاسی بعد از جنگ نیز حتما مقتضیات تازه‌ای را تعریف می‌کند کما اینکه در شرایط اقتصادی بعد از آن هم شرایط جدیدتری را شکل خواهد داد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سوریه در جریان توجه به مقتضیات سیاسی و اقتصادی الزاما به دنبال همسویی با ایران نیست، دولت سوریه از همه ابزار و امکانات استفاده خواهد کرد و این طبیعت سیاسی کشورهاست که بر اساس منافع ملی خود عمل کنند.

فلاحت‌پیشه یادآور شد: عربستان به دنبال سهم‌خواهی در سوریه نیست، آنها می‌خواهند ابزارهای سیاسی و اقتصادی خود را احیا کنند زیرا در حوزه میدانی ابزار و امکانات خود را از دست داده است. سعودی‌ها در عراق و در حوزه میدانی با اینکه تا جایی پیش رفتند که متهم اصلی حمایت از تروریسم بودند اما در شرایط کنونی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی یکی از رقبای ایران در عراق هستند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز باید مقتضیات سیاسی و اقتصادی خود را با شرایط کنونی سوریه هماهنگ کند زیرا حضور میدانی و زمانی که نیروهای نظامی ما و سوریه کنار هم در مقابل تروریسم جنگیدند، تمام شده و هم اکنون موضوع مناسبات و مطالبات ما از سوریه باید مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، عربستان، متحدان اروپایی آمریکا