دلالت های حکمرانی و سیاستگذاری بیانیه «گام دوم انقلاب»

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی دلالت های حکمرانی و سیاستگذاری بیانیه «گام دوم انقلاب» پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان « دلالت‌های حکمرانی و سیاستگذاری بیانیه «گام دوم انقلاب» تلاش کرده تا بیانیه گام دوم انقلاب به مقتضای فعالیت نخبگان دانشگاهی، کارشناسان دستگاهی و مسئولان اجرایی کشور مورد تبیین و تشریح قرار گیرد.

گفتنی است در این گزارش ابتدا اهمیت بیانیه از خلال توجه به شخصیت بیانیه از دو منظر بیرونی و درونی مورد بررسی واقع شده است. بر این اساس، مناظر بیرونی و درونی بیانیه سبب می‎شود تا مخاطب عام، از یک‌سو با آنچه گفته شده احساس همراهی و هم‌سخنی کند و از سوی دیگر، وجهی از تکرار و آشنایی را در متن بیابد و برای عبور از این وضعیت، لاجرم نوعی آشنایی‎زدایی از چارچوب کلی حاکم بر بیانیه در دستور کار قرار گرفته است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی می‏توان گفت بیانیه گام دوم به طور اجمال متشکل از اجزایی همچون کلان نظریه توضیح‏دهنده انقلاب اسلامی، منطق حرکت اولیه انقلاب اسلامی، نسبت حوزه‏های مختلف در حرکت اولیه، منطق پیشرفت از دیدگاه رهبران انقلاب اسلامی،شرایط و الزامات قدم نهادن در گام دوم انقلاب و مسیر پیشرفت آن، وضعیت جمهوری اسلامی در آستانه گام دوم، چالش‏های جمهوری اسلامی در آستانه گام دوم است .

این گزارش می افزاید در مرحله بعد، تلاش می‏شود تا نوعی واکاوی از مباحث مطروحه مد‌نظر قرار گیرد. منظور از واکاوی، تلاش برای نشان دادن روابطی است که ‌به‌رغم وجود شواهد آن در متن، شناخت آن به سهولت میسر نخواهد بود. در این چارچوب، به نظر می‏رسد طی سه دهه گذشته در لایه‏های مختلفی از مردم و مسئولان، اقتصاد از یک «ابزار تأثیرگذار» به یک «هدف کلیدی» تبدیل شده است.

 

برچسب ها

آرمان های انقلاب اسلامی، ارزش های انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی، تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی