کمالی پور مطرح کرد ؛

جنگ و مذاکره آمریکا با طالبان قابل اعتماد نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس می گوید: آمریکا برای به زانو درآوردن کشورهایی که ادعای استقلال طلبی داشتند و می خواستند روی پای خودشان بایستند،از گروه های تکفیری و تروریستی حمایت می کند.

 خانه ملت؛یحیی کمالی پور با اشاره به موضوع ارتباط تنگاتنگ آمریکا و طالبان گفت : به اعتقاد منطالبان دست پرورده خود آمریکا است و آنها از گروه هایی مانند طالبان استفاده ابزاری می کند.

وی افزود: آمریکا یک روز که می خواهد امنیت خاورمیانه و منطقه را به خطر بیاندازد، آنها را تجهیز و حمایت می کند و به آنها پول می دهد و گروه های تندرو را در کشورهای مختلف پراکنده و پخش می کند و یک روز از در حقوق بشری وارد می شود.

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس با بیان اینکه دلایل، مدارک و مستنداتی که آمریکا از گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده حمایت کرده است،کم نیست، مطرح کرد: آمریکا برای به زانو درآوردن کشورهایی که ادعای استقلال طلبی داشتند و می خواستند روی پای خودشان بایستند، از گروه های تکفیری ،تروریستی و تندرو حمایت می کند.

کمالی پور با تاکید بر اینکه مذاکره طالبان با ایالات متحده به آنها رسمیت می بخشد، در ادامه مطرح کرد: آمریکا در برهه ای از زمان مخالف آن ها می شود و در عمل با یکسری اقدامات در دنیا می‌خواهد وانمود می کند که اینها گروه‌های تروریستی هستند و با آنها مخالفت می‌کند و به صورت نمادین چند پایگاه را هم می زند، به طور مثال سال هاست که اعلام کرده رهبر القاعده را کشتیم و الان می بینیم که این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که دیگر پروژه سازی نظامی در کشورهای دنیا قابل پذیرش نیست، برای حفظ و نگهداری طالبان و گروه های تکفیری از بحث صلح و تعامل استفاده می کنند، مطرح کرد: یعنی عملاً استراتژی مشخص و مدونی ندارند، یک روز در قالب جنگ یک روز در قالب صلح و تعامل ، یک روز در قالب چیز دیگری رفتار می کنند.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه هر مذاکره‌ای که به برقراری و تامین صلح، ثبات و امنیت کمک کند، به نفع افغانستان است، خاطرنشان کرد: آنچه که آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که دیگر پروژه سازی نظامی در کشورهای دنیا قابل پذیرش نیست، برای حفظ و نگهداری طالبان و گروه های تکفیری از بحث صلح و تعامل استفاده می کنند. در مجموع می‌شود از برآیند این اقدامات آمریکا فهمید این است که آنها را به عنوان ابزاری در اختیار دارد تا هر زمانی، در جایگاه خودش از آنها استفاده کند و نهایتاً هر زمان که تشخیص داد که به درد آنها نمی خورد حذف و نابودشان می‌کند.


نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به مذاکرات طالبان و آمریکا تصریح کرد:نه به مذاکرات آنها نمی‌شود اعتماد کرد و نه به جنگ و مبارزه شان. آمریکا به دنبال منافع خود در منطقه است و منافع آمریکا در ثبات و امنیت فراهم نمی‌شود و منافع آنها در ایجاد تنش و اختلاف در منطقه ایجاد می شود و گروه های تندرو و تکفیری در منطقه اختلاف و تنش ایجاد می کنند.

گفتنی است؛همزمان با پایان نهمین دوره مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر، جنگ و درگیری در افغانستان نیز شدت یافته است.همزمان با روزهای پایانی این مذاکرات و درحالی که طرفین از رسیدن به یک‌توافق می گفتند، طالبان حملات خود را به شهرهای شمالی افغانستان افزایش داد به گونه ای که شهرهای مهم "پلخمری" و "قندوز" تا مرز سقوط به دست طالبان پیش رفت.
در این حملات که به درگیری های شدید طالبان با نظامیان افغان منجر شد، صدها نفر از جمله غیرنظامیان و نظامیان افغان کشته یا زخمی شدند.همزمان با تشدید جنگ و درگیری در افغانستان ، نظامیان آمریکایی نیز بمب های بیشتری را بر مناطق مسکونی این کشور می ریزند که براثر آن افراد غیرنظامی نیز کشته یا زخمی می شوند./
 

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، افغانستان، تمدید مذاکرات، طالبان، مذاکرات