جاسمی مطرح کرد ؛

ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به نتیجه نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه در آنکارا پیرامون بحران سوریه، گفت: لازم است تمامی این سه کشور به تعهدات خود در موافقتنامه ها پایبند باشند و در وهله نخست تمامیت ارضی سوریه را حفظ کنند.

 خانه ملت؛ قاسم جاسمی با اشاره به بیانیه نهایی اجلاس سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه که روز گذشته در آنکارا پیرامون بحران سوریه برگزار شد، گفت: لازم است کشورهای همسایه و به خصوص سه کشور حاضر که نشست های منظمی را پیرامون حل بحران سوریه برگزار می کنند، به تعهدات خود نسبت به نتیجه این جلسات نیز پایبند باشند و به خصوص تمامیت ارضی سوریه را نادیده نگیرند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ کشوری حق اشغال جولان سوریه را ندارد و این منطقه تحت کنترل دولت سوریه است، عنوان کرد: قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل نیز بر این مهم تأکید دارند لذا دست درازی به این منطقه نقض فاحش حقوق بین الملل خواهد بود و صلح و امنیت منطقه را به خطر می اندازد.

اعلام هرگونه خودمختاری در سوریه، منطقه را به خطر می‌اندازد

وی همچنین درباره برخی تصمیمات گذشته مبنی بر اعلام خودمختاری در برخی مناطق تأکید کرد: سه کشور حاضر در اجلاس به صورت کاملا منطقه هرگونه خودمختاری را مردود اعلام کردند چرا که اهداف تجزیه طلبانه نه تنها به ضرر سوریه بلکه به ضرر تمامی کشورهای همسایه و حتی منطقه خواهد بود و باعث رشد تروریسم در این کشور می شود.

جاسمی همچنین درباره نحوه کاهش تنش ها در ادلب و نابودی کامل داعشی های باقیمانده در این منطقه عنوان کرد: آرامش در ادلب نیازمند اجرای کامل توافقنامه ها است و به خصوص ترکیه باید در این زمینه اقدامات مشخصی را صورت دهد و نیروهای نظامی خود را از منطقه خارج کند تا بتوان از طرق بین المللی منطقه را پاکسازی کرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره نحوه اداره سیاسی سوریه خاطرنشان کرد: تمامی کشورها بر این باورند که راه حل بحران سوریه هیچ راه نظامی نداشته بلکه صرفا باید از طریق سوری-سوری و بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل آن را حل و فصل کرد./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، بحران سوریه، حل بحران سوریه، سوریه