بابایی صالح مطرح کرد ؛

ارتباط مستقیم میزان تقاضای بیمه بیکاری با شرایط اقتصادی کشور

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس،گفت: اشکالاتی در قانون بیمه بیکاری و نحوه اجرای آن وجود دارد که باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

 خانه ملت ؛ روح الله بابایی صالح با اشاره به وجود برخی مشکلات در زمینه بیمه بیکاری، گفت: بر اساس قانون بیمه بیکاری افراد بیمه شده‌ای که بدون اراده خودشان بیکار می‌شوند درصورت معرفی توسط واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احراز شرایط قانونی به نسبت سوابق پرداخت حق بیمه می توانند از حمایت بیمه بیکاری برخوردار گردند، از طرفی شرایط لازم و مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری موضوعی تخصصی بوده و متخصصین مربوطه باید در این رابطه نظر بدهد اما قطعاً اشکالاتی در قانون بیمه بیکاری و نحوه اجرای آن وجود دارد که باید اصلاح شده و مورد بازنگری قرار بگیرد.

نماینده بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما باید عملکرد صندوق‌های بیکاری کشور‌های موفق جهان را بررسی کرده و از آنها الگو برداری کنیم، افزود: باید تلاش کنیم افرادی که سال‌ها بیمه پرداخت کرده‌اند و امروز بر اثر شرایط و بدون اراده بیکار شده‌اند به حق و حقوق خود برسند. شاهد بودیم افرادی که بیش از 20 سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند و پس از بیکاری ناخواسته، تنها دو سال به آنها حق بیمه بیکاری پرداخت شده است و با توجه به اینکه هنوز بازنشسته نشده بودند با مشکلات زیادی مواجه می‌شدند، رفع این مشکلات نیازمند کار کارشناسی دقیق است تا مردم به حق خود برسند و ازطرفی صندوق‌ها نیز سرپا بمانند.

میزان تقاضای بیمه بیکاری با شرایط اقتصادی کشور ارتباط مستقیمی دارد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه میزان تقاضا برای بهره‌مندی از خدمات بیمه بیکاری با شرایط اقتصادی و اشتغال در کشور ارتباط مستقیمی دارد، تصریح کرد: هر چقدر سعی کنیم برای اشتغالزایی و کارآفرینی در جامعه فکر و سرمایه‌گذاری کنیم، بیمه بیکاری کاهش پیدا می‌کند، در سفر‌هایی که به کشور‌های گوناگون داشتیم مشاهده کردیم تلاش دولت‌ها همواره حمایت از کارآفرینان بوده است و مجوز فعالیت آنها به سرعت داده شده و حتی مشوق‌ها و سرمایه‌گذار‌هایی برای آنها ایجاد می‌کنند، در همین راستا اگر در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی تلاش بیشتری کنیم بی‌تردید در زمینه بیمه بیکاری هم موفق‌تر خواهیم بود.

وی با انتقاد از عملکرد صندوق‌های تامین اجتماعی اظهار کرد: اگر برای این صندوق‌ها برنامه‌‎ریزی نشود با مشکلات زیادی رو برو خواهند شد، معتقدم ما نیازی به تهدید‌های خارجی نداریم، بلکه عملکرد نامناسب برخی صندوق‌ها، می‌تواند تهدیدی برای دولت و کشور باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در پایان گفت: اگر مدیریت صندوق‌های تامین اجتماعی توسط متخصصان و با برنامه ریزی دقیق و آینده‌نگری انجام شود، موفقیت بسیاری به همراه خواهند داشت و حتی در صورت افزایش بیمه بیکاری نیز می‌توانند، ایستادگی کنند، در غیر این صورت تهدیدی برای آینده آینده کشور خواهد بود. /

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیمه، بیمه کارگران، بیمه اجتماعی