پورمختار مطرح کرد ؛

خسارات وارده به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام

رئیس فراکسیون مقابله با تحریم ها مجلس گفت: دولت خسارات ناشی از مدت نقض برجام را در قالب اقدامات حقوقی پیش بینی شده در برجام و دیوان بین المللی دادگستری پیگیری کند.

  خانه‌ملت؛ محمدعلی پورمختار با اشاره به خسارات وارده به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: آمریکایی‌ها در طول تاریخ خسارات فراوانی را به ایران وارد کرده‌اند که از جمله آن‌ها روی کار آوردن حکومت پهلوی‌ها در ایران، کودتای 28 مرداد، راه انداختن جنگ و ترور و تروریسم اقتصادی است و همه این موضوعات باید به وسیله اقدامات حقوقی مطالبه شود.

رئیس فراکسیون مقابله با تحریم‌ها مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی آمریکایی‌ها با بهانه‌های واهی، انفجار در اقصی نقاط جهان را به ایران نسبت می‌دهند و سپس بر مبنای همین موضوع دروغ، اموال ایران را مصادره می‌کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز باید مقابله به مثل کند.

وی افزود: در موضوع جبران خسارات ناشی از مدت نقض برجام توسط آمریکا ، جمهوری اسلامی ایران باید با جدیت پیگیر مساله باشد.

پورمختار ادامه داد: در زمینه خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های جدید، خساراتی به ایران وارد شده است و دولت باید همه این موارد را برآورد کند و در قالب اقدامات حقوقی و بین المللی پیگیری کند.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از رسیدگی‌ها به نقض برجام را می‌توان با همان ساز و کار حل اختلافی که در برجام پیش بینی شده، پیگیری کرد که ممکن است کفایت نکند، مابقی پیگیری‌ها نیز باید با استفاده از ظرفیت‌های حقوق بین الملل پیگیری شود.

وی بیان کرد: رسیدگی به این موضوع در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیاز به رضایت آمریکا برای پذیرش صلاحیت ندارد زیرا کشورهای عضو این دیوان خود به خود صلاحیت دیوان برای رسیدگی به پرونده‌های حقوقی‌شان را پذیرفته‌اند./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها