پورابراهیمی داورانی مطرح کرد ؛

سیطره دلار بر اقتصاد جهانی به شدت کاهش می یابد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است ظرف سال های آینده سیطره دلار بر اقتصاد جهانی به شدت کاهش می یابد و آثار ناشی از آن می تواند منجر به شکل گیری قطب های منطقه ای شود.

 خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه بدون سوئیفت، گفت: همکاری مشترک ایران، روسیه و ترکیه طی سال‌های اخیر در حوزه های نظامی، امنیتی و منطقه‌ای ظرفیتی ایجاد کرد که بتوان در موضوعات اقتصادی نیز از این فرصت استفاده کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: ویژگی‌های مشترکی که ایران و روسیه در اثر اقدامات تحریمی آمریکا دارند، طبیعتا امکان همکاری بیشتر برای ایجاد ارتباط بانکی جایگزین سوئیفت را افزایش می‌دهد.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین محورهای همکاری ایران و روسیه، راه‌اندازی سامانه ای به منظور نقل و انتقال اطلاعات در مباحث بانکی است که این سامانه تحت عنوان پیام رسان مشترک تعریف می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: در دنیا پیام رسان مشترکی تحت عنوان سوئیفت وجود دارد که در آن مجموعه‌ای از نظام‌ بانکی کشورها به یکدیگر متصل هستند و بستر نقل و انتقال اطلاعات و تبادلات بانکی در آن فراهم است.

ایجاد کانال جایگزین سوئیفت از سال 2017 در دستورکار روسیه قرار گرفت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل اعمال نفوذ آمریکا طی سال های اخیر در حوزه تصمیمات مرتبط با سوئیفت، از سال 2017 ایجاد کانال جایگزین سوئیفت در دستورکار روسیه قرار گرفت تا بتوان از این طریق از سلطه آمریکا بر مبادلات تجاری کاست.

وی تصریح کرد: براساس آخرین اخبار بانک مرکزی، علیرغم اینکه آمریکا تهدیدات خود مبنی بر بیرون کردن روسیه از سوئیفت را عملی نکرده اما روسیه به دنبال همکاری مشترک با سایر کشورها در راستای راه‌اندازی پیام رسان جایگزین سوئیفت است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برای راه اندازی پیام رسان جایگزین سوئیفت اقدامات لازم در حال انجام است، ادامه داد: در نشست اخیر روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه، توافقات لازم برای راه اندازی این پیام رسان انجام گرفت.

حدود 90 بانک در پیام رسان طراحی شده توسط روسیه عضویت دارند

پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 90 بانک در پیام رسانی که توسط روسیه طراحی شده عضویت دارند، تصریح کرد: ایران باید مکانیزم‌های فنی جدید موردنیاز برای متصل شدن به پیام رسان جایگزین سوئیفت را راه اندازی کند، از آنجایی که بانک مرکزی از قبل برای پیوستن به این پیام رسان اعلام آمادگی کرده امکان این اتصال به راحتی وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: با تمهیداتی که در حوزه فنی و تخصصی در این بخش عملیاتی می‌شود، پیام رسان جایگزین سوئیفت راه اندازی و مراودات بانکی میان ایران، روسیه و ترکیه در بستر جدیدی عملیاتی خواهد شد.

تلاش چین و هند برای ایجاد پیام رسان جایگزین سوئیفت

وی با بیان اینکه رویکرد استفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت براساس پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه میان کشورهای عضو است، تاکید کرد: خبرهایی از چین و هند نیز به گوش می رسد که این دو کشور برای ایجاد پیام رسانی جایگزین سوئیفت اقدامات لازم را شروع کرده اند.

پورابراهیمی با بیان اینکه چینی‌ها به دلیل اقدامات خصمانه آمریکا، مانند تعرفه‌های تجاری، ضرر بسیاری را تجربه کردند، ادامه داد: رویکرد پیام رسان جایگزین و ارزهای جایگزین و نحوه مبادلات اقتصادی از طریق پیمان‌های پولی دوجانبه و چند جانبه سیطره دلار از اقتصاد منطقه‌ای را کاهش می‌دهد؛ این شرایط بهترین موقعیت برای ایران است.

به زعم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس براساس قانون، دولت موظف است اقدامات لازم برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه را انجام دهد و بانک مرکزی نیز از این رویکرد استقبال می‌کند.

پیش بینی دوقطبی اقتصادی در جهان با ایجاد پیام رسان جایگزیت سوئیفت

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این اقدامات شاهد ایجاد دوقطبی اقتصادی و شبه جنگ سرد در جهان خواهیم بود، توضیح داد: بله؛ دوقطبی اقتصادی ایجاد می‌شود چراکه در حال حاضر علیرغم اینکه آمریکا تحریم‌های سنگینی علیه روسیه اعمال کرده اما به دلیل نگرانی از راه‌اندازی پیام‌رسان جایگزین روسیه را از حوزه سوئیفت جدا نمی‌کند که این امر اقدامی سیاسی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم اقدام روسیه برای راه‌اندازی پیام‌رسان جایگزین سوئیفت را هوشمندانه دانست و اظهار کرد: اتکاء به پیام‌رسانی که با تصمیم آمریکا رویه مراودات تجاری در آن تغییر می‌کند ریسک بزرگی برای روسیه و کشورهای هم‌پیمان دارد.

سیطره دلار بر اقتصاد جهانی به شدت کاهش می‌یابد

وی معتقد است ظرف سال‌های آینده سیطره دلار بر اقتصاد جهانی به شدت کاهش می‌یابد و آثار ناشی از آن می‌تواند منجر به شکل‌گیری قطب‌های منطقه‌ای شود.

جهان شمول شدن ارزهای دیجیتال سیطره آمریکا بر پیام‌رسان‌های متمرکز را کاهش می‌دهد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با جهان شمول شدن ارزهای دیجیتال، دیگر خبری از پیام‌رسان‌های متمرکز با سیطره آمریکا نخواهد بود که این موضوع به معنای تغییر در پایه‌های اقتصادی جهانی و سوق پیدا کردن به سمت چندجانبه گی در اقتصاد است./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، ارز، اقتصاد اروپا