کاتب مطرح کرد؛

بررسی قوانینی در مجلس برای تسهیل اشتغال جوانان

نشست فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت رفع موانع قانونی برای تسهیل اشتغال جوانان برگزار شد.

خانه ملت؛ غلامرضا کاتب نشست فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امشب (دوشنبه، 8 مهرماه) جهت بررسی طرح اصلاح قانون تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری که کلیات آن در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز به تصویب رسیده بود، برگزار شد.

تلاش نمایندگان مجلس برای بهره مندی از قانون مالیات بر ارزش افزوده جهت تسهیل اشتغال زایی

غلامرضا کاتب با بیان اینکه کلیات طرح اصلاح قانون تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری امروز در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز به تصویب رسید، از سوی دیگر از طرح قبلی که به منظور اجرای آن مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شده بود، حدود 300 میلیون دلار هنوز هزینه نشده و از مجموع 13 هزار میلیارد تومانی که تبدیل ارز به ریال شده است تنها حدود 9 هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و الباقی پرداخت نشده است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این موضوع باعث شد که تصمیم بگیریم که برای قانون جدید از 3 منبعی که می توانیم تامین اعتبار کنیم اعم از باقیمانده منابع ارزی که مبلغ یک و نیم میلیارد دلار بوده، بازپرداختی که به مدت 9 سال به صورت چرخشی در بانک ها انجام می شود و به اشتغال زایی کمک می کند و از مجموعه اعتبارات قرض الحسنه سیستم بانکی استفاده کنیم تا بتوانیم اشتغال و توسعه پایدار روستایی و عشایری را مجددا با اصلاحاتی ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: ما در گذشته 4 بانک را مشخص کرده بودیم که هنوز منابع بانکی به کمک اشتغال روستایی و عشایری نیامده است و معادل آن را باید بانک ها می پرداختند.

کاتب تاکید کرد: هم اکنون در این قانون پیش بینی کردیم که بانک های عامل را دولت و دستگاه های اجرایی مشخص کنند و بانک های بیشتری که موفق تر هم هستند برای اجرای این قانون به کار گرفته شوند چرا که تحقق این مهم باعث می شود که منابع بیشتری برای این بخش به کار گرفته شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تسهیل اجرای این قانون در اصلاحیه آن پیش بینی شده است ضمن اینکه ما در گذشته کارگروه های متعددی را جهت تصویب این طرح و لوایحی که به موضوع اشتغال زایی اشاره داشت ایجاد کرده بودیم که نتیجه بررسی آن ها را در این قانون لحاظ کردیم که می تواند کمک کننده باشد.

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیشنهادات نمایندگان در این اصلاحیه لحاظ شده که در شرایط کنونی که در حال بررسی قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن هستیم بتوانیم حتی از آن که یکی از نیازهای اساسی کشور در زمینه اشتغال زایی است، برای اشتغال جوانان استفاده کنیم به طوری که از آن در بخش های مختلف و سازمان های حمایتی اعم از سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و جمعیت هلال احمر پرداخت کنیم چرا که اشتغال زایی نیاز اساسی کنونی کشور است که اجرای این قوانین می تواند تحول اساسی در این حوزه ایجاد کند.

ایجاد شرایط مطلوب اشتغال با اصلاح قانون تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با طرح اصلاح قانون تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری، گفت: فراکسیون تولید و اشتغال مجلس از ابتدای تصویب طرح تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری پای کار بود و نقش اساسی در تصویب این قانون داشت.

وی یادآور شد: بعد از اجرای بخشی از این قانون که یک سال و نیم از آن گذشت با نقایصی برخورد کردیم که بخشی به موانع قانونی برمی گشت که باید اصلاح می شد و بخشی هم به آئین نامه های اجرایی این قانون مربوط بود.

شریعتمداری تاکید کرد: این موضوع هم به صورت لایحه و هم طرح مجلس پیگیری شد و نمایندگان پیشنهادات اصلاحی را برای آن آماده کردند ضمن اینکه کلیات این طرح در اصلاح قانون تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به تصویب رسید و فردا هم جزئیات آن بررسی شده و نتیجه به صحن علنی فرستاده خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: با تصویب این اصلاحیه می توانیم به طور قطع شرایط مطلوب تری برای پرداخت اعتبارات ارزان قیمت روستایی و عشایری ایجاد کنیم.

لازم به ذکر است بعد از ارائه پیشنهاد از سوی اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی جهت رفع ایرادات این قانون که مانع از ایجاد اشتغال برای جوانان شده بود، قرار بر این شد که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گزارش کاملی در رابطه با موانع این قانون و عملکرد این وزارتخانه در خصوص ایجاد اشتغال پایدار به این فراکسیون ارائه دهد./

پایان پیام

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال دانش آموختگان، اشتغال زایی، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، افزایش تولید پایدار