ساعی مطرح کرد ؛

رسمیت بخشی به ناشنوایان مهمترین مطالبه این قشر است

رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس، رسمیت بخشی به ناشنوایان را مهمترین مطالبه این قشر دانست و تاکید کرد که مردم، رسانه ها و دولت باید در این راستا همگام با جامعه ناشنوایان حرکت کنند.

خانه ملت؛  زهرا ساعی رسمیت‌بخشی به ناشنوایان و شنیدن صدایشان اصلی‌ترین اولویت آنان است و علت اصلی نام گذاری این روز تحت این عنوان هم ارتقای فرهنگ عمومی و درک دغدغه‌های ناشنوایان، توجه ویژه به زبان اشاره و آگاه‌سازی دست اندرکاران حوزه عمومی، سیاستمداران و مردم از مصائب و دشواری‌هایی است که ناشنوایان با آن مواجه هستند.

حدود ۵ درصد از کودکان در سنین مدرسه دارای آسیب‌های شنوایی هستند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آمار ناشنویان در ایران و جهان، ادامه داد: بر اساس آمارهای جهانی حدود ۵ درصد از کودکان در سنین مدرسه دارای درجات مختلفی از آسیب‌های شنوایی هستند، همچنین نرخ جهانی مشکلات شنوایی حدود ۴/۰ درصد است. سازمان بهداشت جهانی نیز اخیرا اعلام کرده که بیش از ۳۶۰ میلیون نفر در جهان به کم شنوایی مبتلا هستند.

وی افزود: هم‌اکنون تعداد ناشنوایان(کم شنوا و ناشنوا) ۲۳۰ هزار نفر، یعنی ۱۶ درصد جمعیت تحت پوشش بهزیستی است که ۳۵ درصد آنها زن و ۶۵ درصد مرد هستند.

ساعی در بیان اقدامات سازمان‌های حمایتی برای حمایت از ناشنویان، خاطرنشان کرد: جای امید است عمده این افراد در سازمان بهزیستی دارای پرونده توانبخشی بوده و از خدمات مختلف توان بخشی روزانه همانند تست‌های تشخیصی، ادیومتری، تجویز، ارائه و فیتینگ سمعک، کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تأمین و تعمیر قطعات حلزون شنوایی و سایر خدمات مددکاری بهره‌مند می‌شوند، اما با این وجود این قشر دارای مطالبات و خواسته‌های به حقی هم هستند که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: آمار ارائه شده در ده سال گذشته نشان می‌‎دهد، از ۱۵ هزار ناشنوایی که می‌توانست دیر شناخته شود، پیشگیری شده و با مداخله به هنگام زمینه آن فراهم شده که بتوانیم فرآیندهای توانبخشی و آموزشی را آغاز کنیم.

ساعی در تشریح عمده مطالبات جامعه معلولان، تصریح کرد: در جامعه ما و به تناسب اقدامات صورت گرفته در فراکسیون معلولین مجلس، ناشنوایان هم مطالبات و دغدغه‌های به حقی دارند که باید در اولویت سیاستگذاری‌های سازمان‌های مربوطه از جمله بهزیستی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: عمده این مطالبات پیرامون شناسایی ناشنوایان در جامعه و درک و فهم مشکلات نوع برقراری ارتباط آنها، اختصاص مساعدت‌هایی به عنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه از جمله بهزیستی و حتی سازمان‌های مرتبط با فرهنگ و ارتباط عمومی از جمله صداو سیما، ارائه امکانات رفاهی و ساز و کارهای ارتباطی کاربردی برای این قشر و آگاهی عموم مردم نسبت به خطرهایی که این قشر را تهدید می‌کند که از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید و نصب علائم و اشتغال و دغدغه‌های معیشتی ناشنوایان، شکل گرفته است.

ساعی عنوان کرد: ناشنوایی معلولیتی پنهان و چند لایه است، از سوی دیگر ناشنوایان امکان ارتباطی معمول سایر افراد را با جامعه ندارند و در ارزیابی‌های ارتباطی اولیه ظاهرشان به عنوان فردی بدون معلولیت ارزیابی می‌شود و سایر افراد در برخوردهای ثانویه متوجه نقص شنوایی در آنها می‌شوند.

زبان اشاره ناشنوایان باید به رسمیت شناخته شود

وی با اشاره به مسئولیت جامعه در قبال ناشنوایان، افزود: حق به رسمیت شناختن عدم وجود ارتباط آوایی معمول در میان قشر ناشنوایان یکی از دغدغه‌ها و مطالبات جدی آنها است و می‌طلبد که جامعه، ناشنوایان را مخاطب قرار دهد و این امر زمانی میسر خواهد بود که امکان برقراری ارتباطی این قشر و زبان اشاره آنها به رسمیت شناخته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: با این مقدمه همه رسانه‌های دیداری و شنیداری، مکتوب و مجازی هم باید دغدغه‌ها و مشکلات برقراری ارتباطی ناشنویان را درک و بر اساس آن، اقدام به تولید محتوا و حتی فرهنگسازی نمایند. همچنین ما به عنوان مسئولان امر باید زمینه‌های رشد و خودکفایی افراد ناشنوا در کشور را فراهم کنیم تا بستر لازم برای اشتغال ناشنوایان تحصیلکرده صاحب حرفه و فن فراهم شود.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در مسیر به‌ رسمیت بخشیدن به زبان اشاره ناشنوایان باید سه ضلعی مردم، رسانه‌ها و دولت در راستای تکثیر گفتمان رسمیت‌بخشی همگام و هم راستا با جامعه ناشنوایان حرکت کنند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، حقوق معلولین، معلول، معلولان