خدابخشی مطرح کرد ؛

ضرورت اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی موجب مهاجرت معکوس شده است.

 خانه ملت ؛ محمد خدابخشی در تشریح نشست روز سه‌شنبه (9 مهر ماه) کمیسیون متبوع خود، به حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسئولانی از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: ادامه بررسی طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری دستورکار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بود. از آنجایی که کلیات این طرح روز گذشته مصوب شد، کمیسیون در جلسه امروز وارد جزئیات شد.

وی اظهار کرد: در جلسه امروز ماده (1) طرح اصلاح قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به همراه برخی از جزئیات با اصلاحاتی مصوب شد، براساس این ماده دوره بازگشت سپرده گذاری تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به مدت سه سال به تعویق افتاد، تا این منابع به همراه سایر منابع صرف اعطای تسهیلات شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه گزارش نظارتی درباره اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از ابتدا تاکنون ارائه کرد که براساس این گزارش اجرای این قانون بر تثبیت جمعیت روستایی تاثیر گذشته و در برخی مناطق موجب مهاجرت معکوس شده است.

میزان انحراف از اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی کمتر از 10 درصد است

خدابخشی با بیان اینکه براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه میزان انحراف از اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری کمتر از 10 درصد است به ایرادات آن اشاره و ادامه داد: غلبه تسهیلات محوری بر برنامه محوری، نگاه نقطه ای به مناطق روستایی و عشایری، عدم توجه به مسائل منطقه‌ای، ناتوانی روستاییان در تامین وثیقه برای دریافت وام، طولانی بودن فرآیندهای بانکی، نبود صنایع کوچک در رده تسهیلات‌گیرندگان، ضرورت پایدارسازی اشتغال ایجاد شده و... از جمله ایرادات اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در توضیح راهکارهای لازم برای رفع ایرادات اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، گفت: تقویت نظام ضمانت سرمایه گذاری، اضافه شدن صنایع کوچک به رده‌های تسهیلات‌گیرندگان، افزایش پوشش بیمه‌ای برای شاغلان در برنامه و... از جمله راهکارهای لازم برای رفع ایرادات اجرای قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی، اقتصاد روستا، تعاونی تولید روستایی، جوانان، مهاجرت، نرخ مهاجرت