جمالی نوبندگانی مطرح کرد ؛

تحرکات مثبت منطقه ای و مقاومت ملت ایران در برابر فشار آمریکایی ها

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید تحرکات مثبت منطقه ای و مقاومت ملت ایران در برابر فشار آمریکایی ها احتمال بازگشت واشنگتن به برجام را در سال ۹۹ تقویت می کند.

 خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به صحبت رئیس جمهور در خصوص حواشی سفر به نیویورک و باز بودن راه مذاکرات، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان این موضوع را اعلام کردند که مخالف ارتباط با سایر کشورهای جهان نیستند، در رابطه با بحث آمریکا نیز قبل از سفر رئیس جمهور به آمریکا تاکید داشتند که اگر آمریکا به برجام برگردد راه مذاکره در قالب 1+5 و صرفا در خصوص مسائل هسته ای باز است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: بنابراین نظام از سر تا ذیل، مخالف مذاکره با آمریکا در صورت بازگشت به برجام و رفع تمام تحریم های ناعادلانه، ظالمانه و غیر قانونی نیستند.

نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به تحرکاتی که در نیویورک شکل گرفت به خصوص از سوی رئیس جمهور فرانسه، اظهار داشت: اروپایی ها سیاست هویچ و چماق را در نیویورک پیاده کردند، از یک سو چماق اطلاعیه سه کشور را در محکومیت حمله به آرامکو مطرح کردند و از طرفی دیگر خواهان تشکیل جلسات مسالمت آمیز بودند، حتی شاهد بودیم که بوریس جانسون تمام نظرات ترامپ درباره برجام را تایید می کرد و خواستار بیان موضوعات جدید در برجام بود، در واقع جانسون همان حرف های ترامپ را تکرار کرد.

وی با بیان اینکه اروپایی ها در نیویورک به دنبال این بودند که روحانی را در معذوریت اخلاقی و دیپلماتیک قرار دهند، گفت: سند با بندهای چهارگانه وجود داشته اما از آنجایی که اصول ما این بود که اول آمریکا به برجام برگردد بعد مذاکره انجام شود، روحانی سند را نپذیرفت، با شخصیت غیر قابل پیش بینی که از ترامپ سراغ داریم اگر قبل از مذاکره رفع تحریم ها و خواست های ایران را اعلام نمی کرد نمی توانستیم برای اتفاقات بعدی چاره اندیشی کرد.

جمالی نوبندگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: عقلای جناح های سیاسی این موضع را دارند که اگر با فشار پای مذاکره برویم نتیجه ای جز ذلت نخواهد بود، بنابراین اگر مقاومت، وحدت و یکپارچگی داخل حفظ شود، آمریکا دیگر چیزی برای تحریم نخواهند داشت، تا چند ماه آینده می بینند که نفوذ منطقه ای تقویت می شود و پالس های مثبتی به ایران برای برقراری ارتباط داده می شود.

نایب رئیس کیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به پیش بینی برکناری بولتون، آینده برجام را پیش بینی کرد و گفت: اگر وحدت ملی را حفظ کنیم احتمال آن وجود دارد که در سال 99 آمریکایی ها به برجام برگردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس جمهوردر جلسه امروز هیات وزیران اظهار داشت: آنچه در نیویورک انجام گرفت ولو اینکه به ظاهر ممکن است برخی فکر کنند که در نقطه حل بود، اما با حل مسأله فاصله داشت و نمی‌شود یک امر بسیار مهم را در ظرف چند ساعت و مدت کوتاه بدون در نظر گرفتن همه جوانب و نتایج آن و سوء استفاده‌ای که آنها می‌خواستند در آن مقطع انجام دهند، به انجام رساند.

روحانی تصریح کرد: البته برای آمریکایی‌ها مهم بود که این موضوع به یک بمب خبری تبدیل شود و بواسطه آن، شرایط داخلی آمریکا مقداری برایشان تغییر کند اما برای ما مهم نیست که هدف آنها چیست؛ برای ما منافع ملی اهمیت دارد و اصل منافع ملی، جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه راه تمام و مسیر بسته نشده و باز هم اروپایی‌ها و دیگران تلاش می‌کنند، گفت: هر زمانی که حقوق ملت ایران مورد احترام و کرامت ملت ایران مورد توجه قرار بگیرد و حاضر شوند به عزت این ملت توجه کنند، راه بسته نیست؛ باز هم راه باز است./

پایان

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی