شریف پور مطرح کرد ؛

ضرورت ممانعت از اخذ مالیات مضاعف به منظور کاهش بهای تمام شده تولید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده، توزیع کننده، فروشندگان و مصرف کنندگان نهایی اخذ می شود و این امر قدرت رقابت واحدهای تولیدی را کاهش می دهد اما با تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده این مالیات، تنها از مصرف کننده نهایی گرفته می شود.

  خانه ملت ؛ عین الله شریف پور با اشاره به بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن علنی مجلس، گفت: اگرچه مالیات بر ارزش افزوده در اغلب کشورها از مصرف کننده نهایی اخذ می‌شود اما در ایران در تمامی مراحل تولید گرفته شده و مصرف کننده ناچار است چندین مرتبه این مالیات را بپردازد.

مالیات بر ارزش افزوده در گذشته به مالیات مضاعف تبدیل شده بود

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته تولیدکننده، توزیع کننده، فروشندگان و مصرف کنندگان نهایی مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کردند بنابراین مالیات، مضاعف از مردم اخذ می‌شد، در واقع مالیات بر ارزش افزوده به مالیات مضاعف تبدیل شده بود.

در حال حاضر دریافت مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده چراکه قیمت تمام شده تولید در واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی به واسطه پرداخت این مالیات افزایش پیدا کرده و این واحدها قدرت رقابت خود را از دست می‌دهند

دریافت مالیات بر ارزش افزوده قدرت رقابت واحدهای تولیدی را کاهش می‌داد

وی اظهار کرد:در حال حاضر دریافت مالیات بر ارزش افزوده، واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه می‌کند چراکه قیمت تمام شده تولید در واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی به واسطه پرداخت این مالیات افزایش پیدا کرده و این واحدها قدرت رقابت خود را از دست می‌دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: موارد مذکور موجب شد، کمیسیون اقتصادی اصلاح روند مالیات بر ارزش افزوده را نخست از طریق طرح و پس از ارائه لایحه از سوی دولت، در قالب لایحه پیگیری کند.

موضوع مالیات بر ارزش افزوده حدود 2 سال و نیم در کمیسیون اقتصادی بررسی شد

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده حدود 2 سال و نیم در کمیسیون اقتصادی و در کارگروه تخصصی به ریاست شکری نماینده تالش و رضوانشهر که سابقه فعالیت در سازمان امور مالیاتی دارد با حضور کارشناسان، نخبگان و... مورد بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو شوری شدن لایحه مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: همکاران باید با تعامل و همبستگی هرچه سریع تر لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کنند تا با تائید شورای نگهبان بتوان به واحدهای تولیدی و مصرف کننده نهایی کمک کرده و از دریافت چندین باره مالیات بر ارزش افزوده از مردم جلوگیری و قیمت‌ها متناسب با حذف این مالیات کاهش یابد./

پایان پیام

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، ارتقای قدرت رقابت پذیری، رقابت، رقابت سالم، رقابت پذیری، رونق، رونق اقتصاد، رونق اقتصادی، رونق اقتصادی و اشتغال