مازنی مطرح کرد ؛

رسانه ملی در ترویج فرهنگ قانون گرایی در سطح جامعه تلاش کند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: منافع کوتاه مدت مسئولان نباید مبنای قانونگرایی یا قانون گریزی باشد و مردم زمانی که ببینند قانون برای همه حتی مسئولان محترم است، دلیلی ندارد که قانون گریزی کنند و همه قانون را مراعات می کنند.

 خانه ملت ؛ احمد مازنی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری، گفت: وظیفه قوای سه‌گانه و همه ارکان نظام این است که در چارچوب سیاست‌های کلی قانونگذاری وظایفی را که بر عهده دارند، انجام دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند ۱۷ سیاست‌های کلی قانونگذاری مبنی بر ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی، افزود: در طول تاریخ، همیشه قانونگذاران در مقابل مردم ایران قرار داشتند و کمتر برهه‌ای در ادوار تاریخ بوده که قانونگذاران در کنار مردم باشند و مردم این احساس را داشته باشند که قانون به نفع آنان است.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، انتظار می‌رفت که این رویه در قانونگذاری اصلاح شود و بر این اساس، مسئله گریز از قانون که یک رویه در کشورمان بود، با پیروزی انقلاب اسلامی از بین رفت و قانونگذاران در کنار مردم قرار گرفتند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تحقق بند ۱۷ سیاست‌های کلی قانونگذاری، یکی از مسائلی است که بیشتر از آنکه به قانونگذاری نیاز داشته باشد، به فرهنگ‌سازی نیاز دارد.

صدا و سیما در ترویج فرهنگ قانون‌گرایی در سطح جامعه تلاش کند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس این است که بند مذکور را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین یکی از اولویت‌های سازمان صدا و سیما هم باید این باشد که در آموزش و ترویج فرهنگ قانون‌گرایی در سطح جامعه تلاش کند و برنامه‌ها و گزارش‌هایی را در این راستا تهیه کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نهادهایی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش هم نقش بی‌بدیلی در آموزش قانون‌گرایی در کشور دارند و هر چقدر ما در حوزه ترویج فرهنگ قانون‌گرایی به شکل سازمان‌یافته عمل کنیم، تأثیر آن را در جامعه خواهیم دید اما صرف اقدامات آموزشی برای ترویج این مسئله کافی نیست و باید قانون هم به خوبی عمل شود.

مسئولان باید بیش از همه به قانون احترام بگذارند

مازنی تصریح کرد: مسئولان کشور در نهادهای مختلف باید بیش از همه به قانون احترام بگذارند و همه اصول قانون اساسی به عنوان قانون مادر باید مورد احترام قرار گیرد و رعایت شود که در چنین شرایطی، فرهنگ قانونگرایی در جامعه ترویج پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین منافع کوتاه‌مدت مسئولان نباید مبنای قانونگرایی یا قانون‌گریزی باشد و مردم زمانی که ببینند قانون برای همه حتی مسئولان محترم است، دلیلی ندارد که قانون‌گریزی کنند و همه قانون را مراعات می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مردم نباید تفاوتی را در عمل به قانون احساس کنند و رفتار ما مسئولان نباید در اجرای قانون سیاسی و جناحی باشد و اگر این مسائل حل و فصل شود، قطعاً نقش مهمی در فرهنگ‌سازی احترام به قانون خواهد داشت./

پایان پیام

برچسب ها

آثار فرهنگی، اجرای قانون، احکام قانونی، اخبار برگزیده، رهبر انقلاب، رهبر معظم انقلاب، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سازمان صداوسیما، صدا و سیما