خبر

مسیر شما: اخبار رسانه ملی در ترویج فرهنگ قانون گرایی در سطح جامعه تلاش کند
رسانه ملی در ترویج فرهنگ قانون گرایی در سطح جامعه تلاش کند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: منافع کوتاه مدت مسئولان نباید مبنای قانونگرایی یا قانون گریزی باشد و مردم زمانی که ببینند قانون برای همه حتی مسئولان محترم است، دلیلی ندارد که قانون گریزی کنند و همه قانون را مراعات می کنند.

 خانه ملت ؛ احمد مازنی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های قانونگذاری از سوی مقام معظم رهبری، گفت: وظیفه قوای سه‌گانه و همه ارکان نظام این است که در چارچوب سیاست‌های کلی قانونگذاری وظایفی را که بر عهده دارند، انجام دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند ۱۷ سیاست‌های کلی قانونگذاری مبنی بر ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی، افزود: در طول تاریخ، همیشه قانونگذاران در مقابل مردم ایران قرار داشتند و کمتر برهه‌ای در ادوار تاریخ بوده که قانونگذاران در کنار مردم باشند و مردم این احساس را داشته باشند که قانون به نفع آنان است.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، انتظار می‌رفت که این رویه در قانونگذاری اصلاح شود و بر این اساس، مسئله گریز از قانون که یک رویه در کشورمان بود، با پیروزی انقلاب اسلامی از بین رفت و قانونگذاران در کنار مردم قرار گرفتند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تحقق بند ۱۷ سیاست‌های کلی قانونگذاری، یکی از مسائلی است که بیشتر از آنکه به قانونگذاری نیاز داشته باشد، به فرهنگ‌سازی نیاز دارد.

صدا و سیما در ترویج فرهنگ قانون‌گرایی در سطح جامعه تلاش کند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس این است که بند مذکور را در دستور کار خود قرار دهد. همچنین یکی از اولویت‌های سازمان صدا و سیما هم باید این باشد که در آموزش و ترویج فرهنگ قانون‌گرایی در سطح جامعه تلاش کند و برنامه‌ها و گزارش‌هایی را در این راستا تهیه کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نهادهایی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش هم نقش بی‌بدیلی در آموزش قانون‌گرایی در کشور دارند و هر چقدر ما در حوزه ترویج فرهنگ قانون‌گرایی به شکل سازمان‌یافته عمل کنیم، تأثیر آن را در جامعه خواهیم دید اما صرف اقدامات آموزشی برای ترویج این مسئله کافی نیست و باید قانون هم به خوبی عمل شود.

مسئولان باید بیش از همه به قانون احترام بگذارند

مازنی تصریح کرد: مسئولان کشور در نهادهای مختلف باید بیش از همه به قانون احترام بگذارند و همه اصول قانون اساسی به عنوان قانون مادر باید مورد احترام قرار گیرد و رعایت شود که در چنین شرایطی، فرهنگ قانونگرایی در جامعه ترویج پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین منافع کوتاه‌مدت مسئولان نباید مبنای قانونگرایی یا قانون‌گریزی باشد و مردم زمانی که ببینند قانون برای همه حتی مسئولان محترم است، دلیلی ندارد که قانون‌گریزی کنند و همه قانون را مراعات می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مردم نباید تفاوتی را در عمل به قانون احساس کنند و رفتار ما مسئولان نباید در اجرای قانون سیاسی و جناحی باشد و اگر این مسائل حل و فصل شود، قطعاً نقش مهمی در فرهنگ‌سازی احترام به قانون خواهد داشت./

پایان پیام

نظر شما
مشخصات خبر