پورمختار مطرح کرد ؛

اروپایی ها اراده ای برای حفظ برجام ندارند

محمدعلی پورمختار معتقد است در صورت عدم توجه اروپایی ها به تعهداتشان در برجام، جمهوری اسلامی باید روند کاهش تعهدات خود در برجام را تا زمان رسیدن به نقطه صفر ادامه دهد.

  خانه‌ ملت ؛ محمدعلی پورمختار با اشاره به گذشت یک ماه از اجرای گام سوم ایران در روند کاهش تعهدات برجامی خود، گفت: خروج گام به گام از برجام مبتنی بر یک سیاست خاص بود و در غیر این صورت دولت می توانست به یکباره از برجام خارج شود اما تشخیص این بود که این کاهش تعهدات به صورت دوره ای باشد.

کاهش گام به گام تعهدات برجامی از سوی ایران، هشداری به اروپایی‌ها است

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کاهش گام به گام تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی هشداری به اروپایی ها است که اگر وظیفه خود را به درستی انجام ندهند، ایران به مرور و بر اساس سیاست های اعلامی، تعهدات خود را در برجام کاهش می دهد.

وی افزود: این روند کاهش تعهدات برجامی در نهایت در صورت عدم توجه از سوی اروپایی ها تا جایی پیش خواهد رفت که در نقطه ای به صفر می رسد و از برجام صرفا یک کاغذ باقی می ماند.

پورمختار در ادامه با بیان اینکه اروپایی ها نیز چندان به محتوای برجام وقتی نمی نهند، عنوان کرد: اروپایی ها نیز تعهدنامه برجام را صرفا یک نوشته فرض کرده و هیچ تعهدی را برای خود متصور نیستند لذا ما نیز باید مانند آنها رفتار کنیم البته خروج دفعی از برجام نیز ممکن است اما در حال حاضر خروج گام به گام در دستور کار دولت بوده که سیاست درستی است.

اروپایی‌ها اراده‌ای برای حفظ برجام ندارند

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگر مشخص شود اروپایی ها اراده ای برای حفظ برجام ندارند، طبیعی است که جمهوری اسلامی نیز به اجرای تعهدات خود خاتمه دهد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد در صورت خروج ایران از برجام، شورای امنیت مجددا جمهوری اسلامی را ذیل فصل 7 قرار دهد یا خیر، اظهار داشت: جمهوری اسلامی هیچگاه ذیل فصل 7 نمی رود چرا که لازمه آن قطعنامه شورای امنیت است که هر 5 عضو باید به آن رأی دهند و در حال حاضر چین و روسیه که حق وتو هم دارند، به این موضوع رأی نخواهند داد.

وی  در پایان با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای چین و روسیه نیز مشمول تحریم های غیرقانونی آمریکا و اروپا شده اند، خاطرنشان کرد: این کشورها، تنها کشوری هستند که به صورت رسمی اعلام کرده اند که تحریم ها را نمی پذیرند و با ایران تبادل کالا و اطلاعات دارند لذا در صورت عدم اجرای برجام از سوی اروپایی ها، همکاری ما با چین و روسیه در سطوح بالا ادامه خواهد داشت./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا