مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی یارانه انرژی در بخش صنعت، معدن و پتروشیمی

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی یارانه انرژی کشور و مصرف انرژی در بخش صنعت، معدن و پتروشیمی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان « درباره یارانه انرژی در ایران 6. تصویر مصرف انرژی در بخش صنعت، معدن و پتروشیمی» آورده است: اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، سیاست‌گذاری و تخصیص بهینه منابع آزاد شده از این محل، یکی از ضروریات توسعه اقتصادی کشور است. ارائه تصویر واقعی از میزان مصرف انرژی در بخش‌های مختلف، نخستین گام برای بررسی ابعاد مختلف فرایند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی محسوب می‌شود.

این گزارش می افزاید : در حال حاضر مرجع واحدی برای ارائه آمار مصرف انرژی در کشور وجود ندارد و اطلاعات و آمار مربوط به بخش انرژی کشور در قالب ترازنامه انرژی، ترازنامه هیدروکربوری کشور و مرکز آمار ایران ارائه می‌شود. فقدان مرجع واحد برای ارائه تصویری از مصرف انرژی در کشور، از‌جمله دلایلی است که سیاست‌گذاری در بخش انرژی را با چالش‎های جدی مواجه کرده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، سهم 12/6 درصدی بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی و اختصاص یافتن بیش از 24 درصد از کل مصرف انرژی کشور به این بخش، اهمیت بررسی مصرف انرژی در این حوزه را مشخص می‌کند. براساس آخرین آمار ترازنامه هیدروکربوری کشور در سال 1395، حدود 80 درصد از انرژی مصرفی در بخش صنعت، معدن و پتروشیمی مربوط به گاز طبیعی، حدود 13 درصد برق و 7 درصد سایر فراورده‌های نفتی است. گاز طبیعی به عنوان یکی از حامل‌های انرژی، سهم بالایی را در سبد انرژی مصرفی بخش صنعت و معدن به خود اختصاص داده است.

در این گزارش تصریح شده است : در میان زیربخش‌های مختلف صنعت و معدن بر اساس کدهای آیسیک، تولید کانی‌های غیرفلزی (مانند صنایع سیمان، کاشی و سرامیک و شیشه)، تولید فلزات اساسی (مانند فولاد، آلومینیم و مس)، زغال‌سنگ، کک و پالایشگاه‌ها و‌ تولید مواد شیمیایی و پتروشیمی عمده‌ترین صنایع مصرف‌کننده انرژی در کشور هستند.

گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی می افزاید : براساس برآوردهای صورت گرفته و آمار ارائه شده از سوی وزارت نفت و وزارت نیرو، در سال 1397، میزان کل مصرف گاز طبیعی در بخش صنعت (بدون در نظر گرفتن خوراک واحدهای پتروشیمی)، 55/1 میلیارد مترمکعب و میزان کل مصرف برق 87/4 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

بر اساس این گزارش متوسط تعرفه یارانه‌ای گاز طبیعی برای بخش صنعت، معدن و پتروشیمی در سال 1397، حدود 1.800 ریال بر مترمکعب برای فولاد و پتروشیمی معادل 21.00 ریال و برای سایر صنایع میانگین 1000 ریال و متوسط تعرفه یارانه‌ای برق حدود 671 ریال بوده است. با توجه به محاسبات انجام شده و مفروضات ارائه شده، که در متن گزارش به آن‌ها اشاره شده، میزان کل یارانه پنهان بخش صنعت، معدن و پتروشیمی در سال 1397 حدود 9/5 میلیارد دلار قابل برآورد است که 5/2 میلیارد دلار مربوط به یارانه پنهان گاز طبیعی و 4/3 میلیارد دلار مربوط به یارانه پنهان برق است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

آشنایی با صنعت پتروشیمی، بنزین تولیدی پتروشیمی، بنزین پتروشیمی ها، تأسیسات پتروشیمی، توسعه پتروشیمی، خوراک پتروشیمی ها، راهبرد مجلس دهم در صنعت پتروشیمی، سهام پتروشیمی ها