فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

عضویت در اتحادیه اوراسیا به نفع منافع کشور است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است در شرایطی که آمریکا جهانی شدن را به صورت ناعادلانه دنبال می کند، باید به سمت راهبردهای نومنطقه گرایی پیش رفت تا تأثیر این قدرت کاهش یابد.

 خانه ملت ؛ حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به اهمیت عضویت جمهوری اسلامی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: در دنیای امروز از جمله کشورهایی هستیم که فضای حاکم در عصر جهانی شدن را ناعادلانه و تحت تأثیر قدرت هژمون آمریکا می دانیم لذا به سمت راهبردهای نومنطقه گرایی روی آورده ایم.

عضویت در اتحادیه اوراسیا به نفع منافع کشور است

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نومنطقه گرایی تفسیری موسع از منطقه گرایی در سال 1970 است، اظهار داشت: در نومنطقه گرایی، مرزها معنایی ندارند، توزیع موضوعی گسترش یافته و بخش خصوصی در اتحادیه هایی که در آن شکل می گیرد صاحب نقش، مقررات و قانون هستند.

وی در ادامه با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و شکل گیری همکاری ها با گروه بریکس، عنوان کرد: در همین راستا قرار است از آبان ماه به عضویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآییم.

فلاحت پیشه اضافه کرد: معتقدیم این موضوع که مجلس با عنایت و فوریت لایحه عضویت کشورمان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به تصویب رساند، یعنی پیوستن به اتحادیه هایی که در قالب نومنطقه گرایی قابل تعریف هستند به سود منافع کشور بوده و می توان از این طریق با شرایط تحریمی مقابله کرد.

کمبود رایزن اقتصادی در سفارتخانه‌ها جبران شود

وی در ادامه فعالیت سفارتخانه‌ها و رایزن‌های کشورمان در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را مهم ارزیابی و بیان کرد: یکی از مشکلات سفارتخانه های جمهوری اسلامی در سایر کشورها، کمبود رایزن های اقتصادی است، برای مثال کشور ترکیه در عراق 22 وابسته اقتصادی دارد در حالی که ایران تنها یک نفر وابسته اقتصادی دارد و یا افرادی امور اقتصادی را پیش می برند که مسئولیت دیگری دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه حکم قانون برنامه را در خصوص تقویت جنبه های اقتصادی سیاست خارجی دارد از این رو و بر اساس این قانون باید بتواند بعد از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ظرفیت سازی کند./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، سفارت، سفارتخانه