در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

افزایش توان نظارتی مجلس با توجه به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان

نمایندگان مخالف با رد طرح الحاق یک تبصره به ماده ۲۰۶ قانون آئین نامه داخلی مجلس، توجه به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان را لازمه افزایش توان نظارتی مجلس دانستند.

 خانه ملت؛  نادر قاضی پور در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، 22 مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با رد طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس، گفت: این طرح به امضای جمعی از نمایندگان با سلایق مختلف و از تمامی فراکسیون های مجلس رسیده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس نظارتی است، افزود: پس از قانونگذاری دومین وظیفه نمایندگان نظارت است بنابراین نماینده باید با پیگیری تذکر مطرح شده در صحن علنی را عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه دلایلی که کمیسیون آئین نامه مجلس شورای اسلامی برای رد طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس مطرح کرده مورد استناد نیست، اظهار کرد: براساس قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس نمایندگان حق نظارت دارند و تذکرات کتبی و شفاهی آن ها باید اجرایی شود.

ضرورت توجه به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان

براساس این گزارش حسن نوروزی نیز در مخالفت با رد طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس، گفت: براساس اصل 76 قانون اساسی نمایندگان در برابر مردم مسئول هستند و می توانند بر اجرای قوانین و مصوبات مجلس نظارت کنند.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس شورای اسلامی افزود: مهم ترین نظارت قوه مقننه، نظارت کلان بر هیات دولت، نظارت بر اجرای مصوبات و نظارت بر بودجه از طریق دیوان محاسبات است.

وی ادامه داد: اگرچه اصل در کشور تفکیک قوا است اما مجلس می تواند رئیس جمهور و وزرا را استیضاح کند اما دولت نمی تواند مجلس را منحل کند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، تصریح کرد: باید به تذکرات کتبی و شفاهی اهمیت دهیم.

تذکرات نمایندگان کمک به دولت و دستگاه های اجرایی است

براساس این گزارش حسینعلی حاجی دلیگانی در مخالفت با طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس ضمن محکومیت کشتار زنان و کودکان کرد از سازمان های بین المللی درخواست رسیدگی کرد و افزود: یکی از ابزارهای نظارتی مجلس تذکر کتبی و شفاهی است و هدف طراحان از طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس افزایش توان نظارتی مجلس در پاسخ به اقدامات دستگاه های اجرایی است.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، گفت: تذکرات نمایندگان موجب کمک به دستگاه های اجرایی می شود، زمانی که دستگاه های اجرایی به جوانب امر توجه ندارند نمایندگان به دلیل ارتباط با مردم مشکلات را به خوبی درک کرده و در تذکرات خود مطرح می کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: طرح الحاق یک تبصره به ماده 206 قانون آئین نامه داخلی مجلس می تواند کمک به دولت باشد و مشکلات مردم را به راحتی حل کند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، دستگاه ه های نظارتی، صحن علنی